Dvaja najbohatší ľudia na planéte sa opäť bijú o obežnú dráhu Zeme. Elon Musk tentokrát tvrdí, že nie je v prospech záujmu verejnosti, aby sa Amazon snažil oklieštiť satelitnú konšteláciu Starlink v prospech svojej satelitnej siete, ktorá je prinajmenšom roky od začiatku operácie,informuje Futurism.

Súboj titanov a ich zápas o vesmír

Potýčka začala, keď Elon Musk požiadal Federálnu komisiu pre komunikáciu USA (FCC) o presun niektorých zo svojich internetových satelitov Starlink na nižšiu obežnú dráhu, než udával pôvodný plán. To sa však nepáčilo Amazonu, ktorý podal sťažnosť s tvrdením, že satelitná konštelácia Muskovej spoločnosti SpaceX bude ich plánovanému systému prekážať.

Satelity Starlink pripravené na let do vesmíru na palube opakovane použiteľnej rakety Falcon 9. Zdroj: starlink.com

V decembri totiž Amazon požiadal FCC, aby limitovala satelity Starlink len na obežnú dráhu na úrovni 580 km, kým sa nevylúči možnosť ich zasahovania do operácií konštelácie Kuiper Systems, ktorú Amazon plánuje. SpaceX však, pochopiteľne, nenechal všetko napospas osudu a bránil sa, ako jasne dávajú najavo správy zverejnené na Twitteri, na ktoré reagoval aj Musk.

Kým však Amazon stále nevyniesol na obežnú dráhu ani jeden zo svojich satelitov, SpaceX nielenže operuje už s viac než tisíckou tých svojich, ale začal tiež s poskytovaním internetového pripojenia.

Napriek tomu je však ich súboj pochopiteľný, pretože ambície Jeffa Bezosa sú rovnako veľké, ako Muskove. Elon Musk chce kolonizovať Mars a zahájiť masívny presun ľudí na túto červenú planétu, no Bezos chce zase presunúť do vesmíru priemysel a postaviť tam vesmírne hotely.

Kto je skutočne v práve nie je úplne jasné. Amazon sa Muskovým vyjadreniam bránil a tvrdí, že SpaceX sa snaží udusiť konkurenciu. Na tom navyše nie je nič prekvapivé, pretože pre Muskovu firmu by šlo o ohromnú výhodu. Nech už je akokoľvek, ani jedna strana sa nemieni vzdať bez boja.

Vylepšenia a intenzívny rast konštelácie Starlink

I keď prvotným cieľom internetovej siete Starlink je poskytovanie stabilného pripojenia pre odľahlé oblasti, v prípade dosiahnutia ich cieľových parametrov môže ísť o konkurencie schopný systém aj v hustejšie obývaných oblastiach. Posledná misia SpaceX, Transporter-1, zvýšila množstvo satelitov Starlink vynesených na obežnú dráhu na 1023, aj keď nie všetky z nich sa ešte držia vo vesmíre. Počet aktívnych je totiž menší než tisíc, píše SpaceNews.

SpaceX

Najnovšie satelity Starlink, ktoré SpaceX vyniesol na polárnu obežnú dráhu, sú vybavené laserovým zosieťovaním, vďaka čomu ubúda nutnosť komunikačných stredísk na Zemi, informuje SpaceNews. Laserovú sieť SpaceX testoval už v minulosti, avšak nevyužíva sa vo veľkom. Elon Musk sa vyjadril, že všetky ich satelity vynesené do vesmíru v budúcom roku budú touto sieťou vybavené.

Táto mega-konštelácia neustále rastie a jej počet sa zvyšuje približne dva razy do mesiaca, pričom raketa Falcon 9 vynesie naraz až 60 satelitov. Či ich pri takejto intenzite a kadencii dokáže Amazon ešte dobehnúť je otázne, avšak podceňovať Bezosa rozhodne nie je na mieste.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú