Európska komisia prinesie počas budúceho mesiaca nový legislatívny návrh, ktorý by výrobcov malej prenosnej elektroniky prinútil využiť v rámci členských štátov univerzálnu nabíjačku. Týmto krokom chce únia znížiť množstvo elektronického odpadu a zaviesť jednotný štandard, ktorý by využívali smartfóny, tablety alebo aj malé príslušenstvo, informuje Euractiv.

Smartfóny budú nabíjané univerzálnym adaptérom

Zavedenie jednotného štandardu nabíjačiek je dlhodobou témou, ktorú sa snaží EK presadiť už celé roky. Hoci sa už podarilo istým spôsobom zmeniť situáciu na trhu, univerzálny adaptér stále nie je na európskych trhoch pri elektronických zariadeniach s batériou realitou. O mesiac však vznikne návrh novej legislatívy, ktorá by zavedenie jednotného štandardu nariadila všetkým výrobcom.

Prvé nariadenie z dielne EÚ bolo o povinnom využívaní microUSB štandardu a podpísali ho výrobcovia smartfónov ešte v roku 2009 a potom aj v rokoch 2013 a 2014, keď vypršala platnosť dohody. Snaha Európskej únie priniesť do nabíjačiek týchto zariadení jednotný typ konektora ale nedopadla podľa predstáv.

Apple

Neskôr únia začala presadzovať modernejší USB-C štandard, ktorým chce najnovšie zjednotiť samotné nabíjačky. Dnešné smartfóny majú v balení stále neraz pribalený adaptér so starším USB-A štandardom, no objavujú sa aj modernejšie verzie s USB-C. Rozdiel však nie je len v nabíjacích portoch, ale aj výkonoch a nabíjacích technológiách, ktoré sa líšia u každého výrobcu.

Apple a Samsung už „problém“ s nabíjačkami vyriešili po svojom, keď do balenia nových vlajkových lodí nepridali žiadnu nabíjačku. Adaptér ponúkajú na predaj samostatne a tie výkonnejšie si už adoptovali práve spomenutý USB-C výstup. Kvôli diverzite výstupov a nabíjacích výkonov nabíjačiek pre smartfóny a ďalšiu malú prenosnú elektroniku však vzniká množstvo elektronického odpadu.

EÚ chce znížiť množstvo e-odpadu

Len v roku 2018 bolo po celom svete až 300 000 ton odpadu, ktorý tvorili výlučne iba nabíjacie adaptéry pre smartfóny. Toto číslo pritom pochádza priamo od CEO spoločnosti Anker, Stevena Yang, ktorý o elektronickom odpade z nabíjačiek informoval v rozhovore pre The Verge. Zavedenie legislatívy, ktorá by nariadila využitie jednotnej nabíjačky, by tak znížilo nielen množstvo e-odpadu, ale tiež uľahčilo používanie a nabíjanie zariadení.

NEPREHLIADNI
V EÚ oddnes platí „právo na opravu“. Zatiaľ len pre vybrané druhy zariadení

Samotný návrh a znenie legislatívy zatiaľ nie je známe. Na jeho podobu si budeme musieť počkať do budúceho mesiaca, no bude zaujímavé sledovať, akým spôsobom sa chce komisia popasovať s rozdielnosťou nabíjačiek na trhu a ako presadí zavedenie univerzálnych adaptérov.

USB-C presadzuje aj v smatfónoch

Samostatnou kategóriou je potom ešte zavedenie jednotného nabíjacieho vstupu pre smartfóny, kde je taktiež presadzované USB-C. Hoci mnohé nové Androidy už tento štandard využívajú dlhodobo, stále sa môžu na trhu nájsť lacnejšie modely so starým microUSB vstupom. Potom sú tu aj iPhony od Apple, ktorý sa roky nevie vzdať svojho Lightning portu.

Návrh na zavedenie jednotného nabíjacieho vstupu pre smartfóny z dielne EÚ Apple okomentoval kritikou, v ktorej uvádza, že týmto nariadením by boli potláčané inovácie v odvetví.

9to5Mac/YouTube

Ako sa ale ukázalo vlani, aj na tento problém priniesla firma vlastné riešenie v podobe magnetického MagSafe nabíjania, ktoré je bezdrôtové.

NEPREHLIADNI
Apple bojuje proti EÚ: Legislatíva o jednotných nabíjacích konektoroch potláča inovácie

Pokiaľ by sa Apple chcel úplne vzoprieť nariadeniam únie, môže v budúcnosti svoj Lightning port jednoducho zo smartfónov odstrániť a nahradiť ho už len bezdrôtovým MagSafe nabíjaním. O tomto riešení sa začalo špekulovať už vlani, no zatiaľ nebolo nič potvrdené.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP