Slováci sa môžu dnes v noci tešiť na jedinečné nebeské divadlo, ktorému vďačíme za rastúcu solárnu aktivitu. Ako totiž informuje portál iMeteo, na Slnko došlo k silnej erupcii, ktorá mierila na Zem a už o pár hodín môže spôsobiť geomagnetickú búrku. Tá umožní pozorovať na nočnej oblohe ja zo Slovenska nesmierne vzácny úkaz.

Búrka môže zosilnieť

Geomagnetická búrka má začať počas dnešnej noci, z nedele na pondelok a pozorovanie polárnej žiare z nášho územia bude vďaka tomu možné v druhej polovici noci. Zatiaľ však nie je nič úplne isté, keďže nie je možné silu takýchto javov predpovedať s maximálnou presnosťou a odchýlka môže spôsobiť, že bude z nášho územia polárna žiara príliš slabá či dokonca prekvapivo silná.

NASA/Flickr

Národný oceánsky a atmosférický úrad (NOAA) informuje o prichádzajúcej geomagnetickej búrke na úrovni G2, pričom má zosilnieť až na úroveň G3. Bežné pohodlie tak nijak významne ovplyvnené nebude a pozor si musia dať predovšetkým vesmírne družice, keďže dôjde napríklad k zvýšeniu atmosférického odporu na nízkych orbitách.

Len pred pár týždňami mohlo Slovensko pozorovať polárnu žiaru vďaka geomagnetickej búrke, ktorá dosiahla dokonca až úroveň G4, teda druhú najvyššiu. Väčšinou sa u nás takýto jav nachádza len veľmi nízko nad severným horizontom a pozorovanie je preto pomerne náročné, obzvlášť v horských oblastiach.

Najsilnejšia v histórii

Najsilnejšia zaznamenaná geomagnetická búrka sa datuje do roku 1859 a je známa ako Carringtonova udalosť, pomenovaná podľa amatérskeho astronóma Richarda Carringtona, ktorý na povrchu Slnka objavil dve zóny, z ktorých búrka pochádzala. Polárna žiara bola vtedy viditeľná až nad Karibikom a v Spojených štátoch jej sila prebudila baníkov, ktorí si začali pripravovať raňajky v domnienke, že už je ráno.

Je nutné splniť základné podmienky

Ak sa ale polárna žiara skutočne objaví dostatočne blízko, pre jej pozorovanie je nutné splniť niekoľko podmienok. S najväčšou pravdepodobnosťou sa bude totiž nachádzať len veľmi nízko nad severným horizontom, takže je potrebné nájsť dobrý výhľad, v ktorom neprekážajú pohoria či vysoké budovy.

Vážnou prekážkou je aj svetelný smog, ktorý je intenzívny najmä v mestách a odporúča sa preto nájsť si pozorovacie miesto, ktoré je od nich vzdialené.

Pixabay

Dôležitý údaj je takzvaný aurorálny ovál, ktorý ak sa nachádza niekde nad úrovňou Dánska, je veľká šanca, že bude možné pozorovať polárnu žiaru aj z Česka či Slovenska, za predpokladu dobrých meteorologických podmienok a vhodného výhľadu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP