Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vesmír skrýva množstvo desivých objektov, ktoré ľudstvo doteraz neobjavilo alebo úplne nepochopilo ich podstatu a funkciu.

Kým niektoré z týchto hviezd tvorí exotická hmota a fungujú vďaka procesom, ktoré ľudstvo zatiaľ nepreskúmalo, iné sú vo svojej podstate obyčajné, avšak desia svojou veľkosťou či inými parametrami, ktoré sú pri pohľade na pomerne malé a mierne Slnko takmer nepredstaviteľné. Tie najväčšie dokážu pohltiť takmer celú našu slnečnú sústavu, ostávajú však záhadou.

Neustála neistota

Z hľadiska veľkosti je dodnes najväčšou hviezdou Stephenson 2 DFK 1, gigantický červený obor, ktorý by pri umiestnení na miesto Slnka dosahoval až po Saturn a prakticky by zdemoloval celú našu sústavu. Realita je však oveľa komplikovanejšia a vedci si nie sú ani zďaleka istý veľkosťou tohto gigantického objektu, ktorý sa má nachádzať približne 19 000 svetelných rokov od Zeme, teda v našej vlastnej galaxii.

NASA, ESA, and G. Bacon (STScI)

Problémom je, že nie je istá vzdialenosť tejto hviezdy a preto nie je možné s istotou potvrdiť, že skutočne dosahuje priemer až 2 150-krát väčší, než Slnko. Podľa doterajších teórií je totiž takáto veľkosť nemožná a nie je vylúčené, že sa skutočný priemer Stephenson 2 DFK 1 pohybuje na úrovni „len“ 1 500-násobku priemeru Slnka.

Nech už je veľkosť tohto objektu akákoľvek, podľa všetkého je len extrémnejšou verziou známych červených obrov, ktorých vnútorné procesy vedci do istej miery poznajú a dokážeme opísať nielen ich minulosť a vývoj, ale tiež budúcnosť a osud. Oveľa záhadnejšie sú hypotetické hviezdy, ktoré majú pozostávať z úplne inej hmoty, než Slnko či známe planéty.

Temné hviezdy sú na dosah
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú