Spoločnosť Apple sa za tie roky od jej založenia dokázala vypracovať na jednu z najväčších a najhodnotnejších firiem sveta. Jej pôsobenie vo smartfónovom priemysle bolo nedávno oslávené predstavením výročného iPhonu X. 

Výročný iPhone X má predstavovať budúcnosť smartfónov z dielne Apple a zároveň ide o model prešpikovaný tými najlepšími technológiami. Najvýraznejšou inováciou oproti doterajším modelom je ale bezrámikový OLED displej, ktorý vytlačil domovské tlačidlo. Z toho dôvodu výrobca na odomykanie využil funkciu Face ID, no vylepšenia nastali aj v iných smeroch. Apple však svoju históriu neoslavuje len smartfónom predstaveným na počesť 10. výročia od premiéry prvého modelu.

Legenda na predaj

Jedinečná aukcia teraz hostí jeden z najstarších produktov, aký Apple vyrobil. Do ponuky sa totiž dostal počítač Apple Computer 1, ktorý budúci majiteľ získa v niekoľkých kusoch. Matičná doska spolu s pôvodnou klávesnicou a monitorom sa môžu predať za viac ako 580 000 €, pričom budúci majiteľ k tomuto zariadeniu získa aj pôvodný návod. Napriek poriadne mastnej cene je aktuálne najvyššia ponuka necelých 130 000 €.

Nenechaj si ujsť
Revolučný iPhone X je konečne realitou! Čakanie sa vyplatilo

Ide však o zariadenie, z ktorého na celom svete existuje už len 60 kusov z pôvodných 200, na ktorých pracoval aj Steve Wozniak. Okrem samotnej matičnej dosky a návodu získa budúci majiteľ tiež kazetové úložisko, pričom mu Apple-1 bude doručený v originálnom balení. Aukčná sála však záujemcom ponúka aj magazín Newsweek z 24. októbra 1988, ktorý na titulnej strane podpísal samotný Steve Jobs.

Časopisu nechýba legendárny výrok „I love manufacturing“ napísaný Jobsovou rukou. Tento kúsok histórie by sa mohol vydražiť za približne 8 000 až 13 000 €. Samozrejme, lacnejším spôsobom ako si uctiť históriu Apple je kúpa iPhone X, ktorého cena na Slovensku štartuje na úrovni 1199 € za verziu so 64 GB úložiskom. Do predajní však zavíta až v novembri. Zabezpečení fanúšikovia Apple si tak môžu dovtedy v aukcii pokojne zaobstarať aj tieto omnoho drahšie kúsky, ktoré pomáhali tvoriť históriu legendárnej spoločnosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom