Konečne. Toto slovo dnes vyšlo s najväčšou pravdepodobnosťou z úst každého zarytého fanúšika americkej spoločnosti Apple. Tá totiž len pred malou chvíľou predviedla celému svetu to, na čom usilovne pracovala posledných 13 mesiacov. Výročný iPhone X je tak od dnešného dňa oficiálne realitou.

Dámy a páni, toto je iPhone X

Či už patríš k zástancom, alebo naopak odporcom kalifornského giganta, jedno je isté. O tomto telefóne chceš jednoznačne vedieť. A úprimne, ani sa niet čomu čudovať. „Hype“, ktorý sa okolo tohto kusu skla, hliníka a kremíka vytvoril totiž v technologickom svete nemá obdoby.

Za všetko pritom môže hlavne dizajn a jedinečné konštrukčné spracovanie. Predná strana iPhonu X ponúka takmer bezrámikový 5,8-palcový (2436 x 1125 pixelov) Super Retina displej (OLED technológia) s podporou 3D Touch, HDR10 a Dolby Vision.

Nad ním sa nachádza netradičný výrez, ktorý sa stal domovskou stanicou pre všetky senzory a 7 MPx selfie fotoaparát. Inak je predná strana úplne prázdna a kvôli tenkým rámikom sa na ňu nedostalo ani ikonické okrúhle domovské tlačidlo. Z tohto dôvodu muselo byť Touch ID nahradené novou technológiou Face ID. Z tohto dôvodu pribudlo hneď niekoľko softvérových noviniek, ktoré uľahčia používanie.

Jej funkcionalitu zabezpečujú práve spomínané senzory umiestnené nad obrazovkou. Navyše sa uložené tváre neodosielajú nikam na servery, aby sa zvýšila bezpečnosť. Umelá inteligencia má zas za úlohu, aby dokázala rozpoznať používateľa pri rôznych podmienkach. Navyše je podľa Apple Face ID oveľa bezpečnejšie ako Touch ID.

Odtlačky prstov nahradí tvoja tvár

Apple sa, ako inak, neubránil ospevovaniu tejto novej zabezpečovacej technológie, ktorá má byť omnoho prepracovanejšia, rýchlejšia a bezpečnejšia ako tomu bolo v prípade Touch ID. Pravdou je, že technológia 3D snímania tváre zas až tak úplne nová nie je a len čas ukáže, ako sa s ňou Apple dokázal vyhrať.

Po obvode zariadenia sa skrývajú všetky hardvérové tlačidlá, na ktoré sú používatelia iPhonov zvyknutí. Áno, 3,5 mm audio jack chýba. Zadná strana iPhonu X je vyhotovená z tvrdeného skla, vďaka čomu sa po prvýkrát v histórii dostalo aj na bezdrôtové nabíjanie podľa štandardu Qi. K dispozícii bude aj podložka bezdrôtového nabíjania Air Power. Pomerne zaujímavou novinkou je tiež podpora Bluetooth 5.0.

Okrem nahryznutého jablka sa na tejto strane skrýva hlavný duálny fotoaparát, ktorý dokáže vytvárať najviac 12 MPx snímky. Tento foťák disponuje clonou f/1.8 / f/2.4, fázovým zaostrovaním, OIS a v prípade potreby využíva aj prisvetlovaciu Quad LED-ku. Vďaka teleobjektívu dokáže vytvárať fotky s pekným bokeh efektom, ale aj s dvojnásobným optickým zoomom. V podpore je opäť natáčanie videa v 4K až pri 60 fps.

Nenechaj si ujsť
iPhone 8 a 8 Plus oficiálne: Takmer žiadne zmeny v dizajne a niektoré vlastnosti, ktoré iní nemajú

Najvýkonnejší na svete

Bolo by zrejme veľkým a poriadne negatívnym prekvapením, keby sa iPhone X nestal najvýkonnejším smartfónom sveta. Nový 6-jadrový procesor Apple A11 však nesklamal a vytiahol novú vlajkovú loď tohto výrobcu vysoko nad konkurenciu.

Je teda extrémne výkonný, avšak zároveň šetrný k batérii. Interné úložisko je v závislosti od verzie schopné poňať 64 a 256 GB dát. Okrem tohto všetkého sa dostalo aj na certifikáciu IP68, ktorá zabezpečuje odolnosť voči vode a prachu, ako aj na batériu nezistenej kapacity.

Cena a dostupnosť

iPhone X beží na iOS 11, ktorý dostal špecifické vychytávky. Ide napríklad o vznášajúci sa spodný panel, ktorý nahrádza domovské tlačidlo alebo o pozmenené usporiadanie vrchnej informačnej lišty. Teraz už ale poďme k tomu najzaujímavejšiemu – cene.

Základný 64 GB model bude stáť 999 dolárov a 256 GB model si Apple vypýta 1149 dolárov. Premieňať ceny na eurá nemá zmysel, keďže zvyčajne v Európe dosahujú práve úroveň dolára. iPhone X bude dostupný už od 3. novembra vo farbách Space Grey a Silver.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom