Európski zákazníci si mohli poslednýkrát zakúpiť najluxusnejšie Tesly ešte v januári 2021. Od tej doby americká automobilka pozastavila objednávky na starom kontinente, no v týchto dňoch si môžu zákazníci znovu objednať Model S aj Model X, informuje portál InsideEVs.

Vysoká popularita menšieho Modelu 3 a Modelu Y v Európe je nepopierateľná, no stále sa na našom trhu nájde dosť zákazníkov, ktorí hľadajú niečo lepšie, rýchlejšie a hlavne luxusnejšie.

Práve pre nich Tesla znovu otvorila objednávky na Model S a X, pričom prvé kusy by mali podľa konfigurátora doraziť ešte koncom tohto roka.

Konečne dostupná aj najvýkonnejšia verzia

Skvelou správou je, že európski záujemci si môžu objednať aj najvýkonnejšiu verziu s označením Plaid. Tá ma navyše pred klasickou dvojmotorovou Teslou „prednosť“, nakoľko slabšia verzia Modelu S a X sa ešte predobjednať nedá, a tým pádom aj zákazníkom dorazí o niečo neskôr.

Tesla (screenshot)

Verzia Plaid Modelu S má až tri elektromotory, 600 km dojazd podľa WLTP, maximálnu rýchlosť 322 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za neuveriteľné 2,1 sekundy.

Model X Plaid má o čosi horšie parametre. Dojazd na úrovni 528 km podľa WLTP, maximálnu rýchlosť 262 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 2,6 sekundy, čo sú ale na obrovské SUV stále fascinujúce hodnoty.

Tesla (screenshot)

Cenovo sa tie dva elektromobily samozrejme pohybujú o niečo vyššie. Model S Plaid sa v susednom Rakúsku začína predávať za 138 990 €, zatiaľ čo SUV Model X až na sume 141 990 €.

Slovákom s kúpou pomôže občianske združenie

Ak by si mal záujem o kúpu novej Tesly Model S alebo X, žiaľ, oficiálnou cestou cez konfigurátor Tesly si ju na Slovensko nekúpiš. Najbližšie sa dá dvojica najluxusnejších modelov objednať do Rakúska, no občianske združenie Tesla Owners Slovakia vie s celým procesom pomôcť.

Nedávno sme sa totiž rozprávali s jedným z členov tohto združenia, ktorý sám vlastní Model X a tiež ďalšie dva Modely Y. Na otázku, ako má postupovať Slovák, ktorý má záujem o Teslu, odpovedal Kristián Kratochvíl nasledovne:

Ideálne by bolo kontaktovať naše občianske združenie Tesla Owners Slovakia o.z, či už na Facebooku, Instagrame, alebo Twitteri. Záujemcom vieme Teslu aj vyhovoriť. V prvom rade sa so záujemcom bavíme o tom, či má na to doma pripravenú infraštruktúru, aké má jazdné profily a v neposlednom rade, či má na to dostatok financií. Možno na záver zistíme, že Tesla nie je to správne riešenie.

Kristián Kratochvíl (súkromný archív)

Ak si ale povie, že to musí byť len Tesla, vieme ho presne nasmerovať ako najjednoduchšie sa k danému autu dostať. Prípadne môže použiť slovenský konfigurátor a zmieriť sa s tým, že to auto príde na kamióne. To ja ale rozhodne neodporúčam. Vhodnejšie je si pomôcť cez naše občianske združenie, kde pomôžeme aj s prevzatím, prihlasovaním a poistením.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP