Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómom sa konečne podarilo nazbierať dostatok informácií na potvrdenie toho, že planeteoid (malé teleso s vlastnosťami planéty, pozn. redakcie) FarFarOut je tým najvzdialenejším pozorovaným objektom v celej slnečnej sústave, o téme informoval portál Space.

Ako píše BusinessInsider, FarFarOut bol objavený v roku 2018 pomocou teleskopu Subaru nachádzajúceho na Havajských ostrovoch. Po rokoch pozorovania trajektórie uvedeného planetoidu sme dokázali presne určiť jeho súčasnú vzdialenosť a s istotou vieme, že sa nachádza ďalej ako akýkoľvek iný doteraz detegovaný objekt slnečnej sústavy.

Pohyb objektu FarFarOut. Scott S. Sheppard/Carnegie Institution for Science

Čo presne o FarFarOut vieme?

FarFarOut je približne 400 kilometrov veľký planetoid vzdialený 132 astronomických jednotiek (AU) od Slnka. Inými slovami, planetoid sa nachádza v 132-násobne väčšej vzdialenosti od Slnka ako Zem, čo predstavuje vzdialenosť asi 1,97*1010 kilometra. Planetoidu, ktorý svojou veľkosťou leží na dolnej hranici trpasličej planéty, trvá dokončiť jednu obežnú dráhu okolo Slnka asi 1000 rokov.

Len pre zaujímavosť, sondy Voyager sa momentálne nachádzajú vo vzdialenosti 152 AU (Voyager 1) a 126 AU (Voyager 2). Ako informuje portál ScienceAlert, počiatočné pozorovania naznačujú, že priemerná orbitálna vzdialenosť je 101 AU, pretože sa však FarFarOut pohybuje po veľmi eliptickej dráhe, vo svojom najvzdialenejšom bode sa nachádza od Slnka až 175 AU a v najbližšom „iba“ 27 AU.

Pre porovnanie je priemerná orbitálna vzdialenosť Pluta 39 AU. Všetko nasvedčuje tomu, že FarFarOut za svoju nesmierne eliptickú dráhu vďačí planéte Neptún, ku ktorej sa v minulosti dostal  príliš blízko.

FarFarOut bol pravdepodobne vyhodený do vonkajšej slnečnej sústavy tým, že sa v dávnej minulosti dostal príliš blízko k Neptúnu,“ uviedol astronóm Chad Trujillo z Northern Arizona University a dodal: „FarFarOut bude pravdepodobne v budúcnosti interagovať s Neptúnom, pretože ich obežné dráhy sa stále pretínajú“.

Zakreslenie vzdialenosti rôznych objektov (zľava doprava) slnečnej sústavy. FarFarOut sa nachádza v pravom dolnom rohu. NOIRLab/NSF/AURA/J. da Silva

Nenechaj si ujsť
Planéta o veľkosti Saturnu má vhodné podmienky pre život, našli sme ju v susednom hviezdnom systéme

Objekt FarFarOut bol v stredu 10. februára oficiálne zapísaný do elektronického obežníku Minor Planet Center a dostal provizórne označenie 2018 AG37 (na oficiálnom názve sa v súlade s usmerneniami Medzinárodnej astronomickej únie stále pracuje).

Hoci bol FarFarOut, alebo ako jeho nový názov hovorí „2018 AG37“, stanovený za najvzdialenejší pozorovaný objekt slnečnej sústavy, stále pre nás predstavuje veľkú neznámu. Keďže sa planetoid nachádza vo veľkej vzdialenosti, je len slabo viditeľný.

V priebehu dvoch rokov sme ho dokázali spozorovať iba deväťkrát a okrem jeho veľkosti, ktorú sme odvodili na základe jeho jasu, o ňom zatiaľ veľa nevieme; môže to byť napríklad veľmi veľký objekt Kuiperovho pásu, alebo trpasličia planéta.

Astronómovia si nie sú úplne istí ani časom obehu po obežnej dráhe. Ten by sa zo súčasných 1000 rokov mohol kľudne predĺžiť na dvojnásobok. Aby sme dokázali objektu úplne porozumieť, budú musieť vedci vykonať ešte mnoho pozorovaní.

Pre upresnenie, záznam vzdialenosti FarFarOutu sa týka jeho aktuálnej polohy. Existuje totiž množstvo ďalších objektov, ako napríklad trpasličia planéta Sedna, ktorých obežné dráhy siahajú oveľa ďalej, ako obežná dráha spomínaného astronomického telesa.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú