Krajina vychádzajúceho slnka vždy milovala technologické novinky, a tak siahla aj po tej, ktorá prinesie na obrazovky divákov nový zážitok zo sledovania obsahu. Japonsko po dlhom testovaní spustilo začiatkom mesiaca satelitné vysielanie v 8K kvalite, ktoré si však kvôli drahej technike nemuselo vychutnať veľa ľudí.

Televízory a obrazovky s vysokým 8K rozlíšením sa na svet začali dostávať až v priebehu tohto roka, aby ukázali, aký dokonalý obraz môže ľudské oko vidieť. Aj keď sú zariadenia s takýmto rozlíšením ešte nesmierne drahé, Japonsko ich už plánuje naplno využiť pri televíznom vysielaní. Lokálna televízna a rozhlasová spoločnosť NHK totiž spustila vysielanie v 8K rozlíšení a s 22.2 kanálovým zvukom.

Japonská televízia urobila veľký krok vpred

Diváci však pre pozeranie obsahu v takejto kvalite potrebujú nielen 8K televízor, ale aj špeciálny prijímač, ktorý je schopný zachytiť signál zo satelitu. Na spustenie tohto vysielania sa pripravovala aj spoločnosť Sharp, ktorá ponúkala svoj Super Hi-Vision televízor so zabudovaným tunerom za 6 600 dolárov. Pre prepojenie televízora s boxom však stále treba 4 HDMI káble, nakoľko sa ešte nevyužíva novšie HDMI 2.1. Aj keď si mnohí diváci obsah v 8K rozlíšení zrejme neužili, je skvelé vidieť, že aj napriek tomu, aká je táto technológia displejov mladá, ju už do praxe zaviedla prvá televízia.

Nenechaj si ujsť
Samsung bude predávať svoj obrovský 85″ televízor s 8K rozlíšením. Cenou sa vyrovná novému autu

Tá v začiatku premiérového vysielacieho času odvysielala legendárny filmy 2001: Vesmírna Odysea. Anglická televízia BBC pritom potvrdila, že spoločnosť Warner Bros. pre tento účel znova skenovala 70 mm negatív filmu. Televízory s 8K rozlíšením tak predsa len majú svoje miesto na trhu, ktorý ich stále ponúka za vysoké ceny. Postupom času sa však situácia upokojí ako v prípade 4K televízorov, ktoré v priebehu rokov klesli na cene z niekoľkých desiatok tisíc eur len na pár stoviek či pár tisíc eur v prípade vybavenejších modelov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom