Inovatívna japonská spoločnosť Interstellar Technologies vyvíja svoju prvú orbitálnu raketu Zero, ktorá má priniesť na trh zásadnú zmenu vďaka svojmu dôrazu na ekológiu. Ako informuje portál Interesting Engineering, za „čistotou“ tejto rakety stojí pomerne jednoduchá zmena týkajúca sa paliva, ktoré používa.

Firma musela zmeniť zámer

Raketa Zero sa skladá z dnes už typických dvoch stupňov, pričom prvý je vybavený deviatimi raketovými motormi spaľujúcimi bio-metán. Vo všeobecnosti sa stal metán ideálnou voľbou pre moderné rakety, keďže sa s ním pracuje oveľa jednoduchšie ako s vodíkom a je výkonnejší ako typické raketové palivo (RP-1) na báze leteckého paliva z ropy.

Metán a vodík je navyše možné vyrábať aj na mnohých iných planétach či dokonca ich prirodzených satelitoch, vrátane nášho Mesiaca. Samotný výroba metánu na Zemi však ekologická nie je, avšak je možné ho produkovať aj čistými procesmi, čo má v budúcnosti zužitkovať aj Starship. Zdá sa však, že ako prvá to odskúša japonská raketa Zero, ktorá dokáže vyniesť na orbitu náklad s hmotnosťou takmer jednej tony (na oficiálnom webe sa uvádza nosnosť 150 kg, no pravdepodobne ide o zastaralý údaj).

Ako vysvetľuje SpaceNews, celá raketa má dosahovať výšku (dĺžku) 25 metrov a priemer 1,7 metra, pričom každý z deviatich raketových motorov zabezpečí ťah približne 60 kN. Z parametrov je tak jasné, že spoločnosť Interstellar Technologies bude bojovať o trh s malými satelitmi, ktorý neodpúšťa – v poslednej dobe dokázal pochovať spoločnosť Virgin Orbit a problémy má aj Astra, známa svojou raketou v šmyku, píše CNBC.

Dokážu čistiť atmosféru

Metán je možné vyrábať zachytávaním oxidu uhličitého z atmosféry, vďaka čomu môžu mať takéto rakety z hľadiska spaľovania záporné emisie. Aj keď je totiž väčšina paliva použitá ešte v atmosfére, nezanedbateľná časť je spálená mimo planéty. Na záchranu sveta to samozrejme nestačí a dopad rakiet na životné prostredie je minimálny aj napriek ich narastajúcemu počtu.

Má obrovské plány

Táto japonská spoločnosť nie je totálnym nováčikom a na konte má už 7 misií so svojou suborbitálnou raketou Momo, ktorá firme pomohla získať množstvo potrebných dát a skúseností. Startup však plánuje aj do budúcna a už teraz vie, čo príde po rakete Zero.

Interstellar Technologies

V budúcnosti chce totiž firma prísť s obrovskou raketou Deca, ktorej parametre zatiaľ nie sú známe a nachádza sa len v štádiu konceptu. Na pohľad sa tento stroj podobá na menšiu Starship, avšak s oveľa väčšími mrežovými plutvami – takmer komicky veľkými.

Aerodynamické kryty nákladu majú byť predbežne súčasťou prvého stupňa podobne, ako to plánuje aj spoločnosť RocketLab pre svoju novú raketu Neutron. Tak ako bude Zero konkurovať rakete Electron tejto spoločnosti, je možné očakávať, že bude Deca konkurovať Neutronu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú