Ruská štátna korporácia pre vesmírne aktivity, Roskosmos, chystá misiu k najväčšej planéte našej slnečnej sústavy. Na let k Jupiteru chcú použiť jadrový pohon, no má navštíviť aj rôzne iné svety, informuje Sciencealert.

Rusko nechce zaostávať, pôjde o nesmierne silný reaktor

Štart tejto medziplanetárnej misie ja naplánovaný na rok 2030, čo je pomerne realistický termín. Kým NASA zatiaľ dostala do kozmu len jeden jadrový reaktor, Rusko ich tam dostalo vyše tridsať, vďaka čomu majú v tejto problematike oveľa väčšie skúsenosti.

Roscosmos / KB Arsenal

Jadrový pohon zabezpečí energetický modul Zeus, ktorého výkon má dosahovať až 500 kW. Len samotný modul váži až 22 ton a do kozmu ho preto musí vyniesť nová raketa Angara A5V s posilneným horným stupňom Fregat, píše Sputnik News.

Raketu Angara A5 otestovalo Rusko len nedávno a podľa dostupných informácií je schopná cenovo aj kapacitne konkurovať Falcon 9 spoločnosti SpaceX, ktorá momentálne dominuje trhu a vynáša veľkú časť satelitov na obežnú dráhu.

Na svojej ceste k Jupiteru má táto sonda s jadrovým reaktorom navštíviť aj Mesiac či Venušu, pričom celková dĺžka misie je plánovaná na štyri roky a dva mesiace. Roskosmos tiež navrhol vesmírnu stanicu, ktorá využije jadrový pohon Zeus. Dokovať s ňou dokážu pripravovaná kozmická loď Orel, ktorá ponesie aj ľudskú posádku.

Federal space agency

Vlastný jadrový pohon pripravuje aj USA

Americká Agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov DARPA len nedávno vybrala tri súkromné spoločnosti, ktoré boli poverené stavbou demonštrátora nukleárno-termálneho pohonu v rámci programu DRACO. NASA je presvedčená, že využitie jadrového pohonu urýchli medziplanetárne misie až o jeden celý rok.

Týmito spoločnosťami sú General Atomics, historicky odskúšaný Lockheed Martin a na prekvapenie mnohých aj Blue Origin. Ako a z akého dôvodu sa dostal tento projekt do rúk kozmickej firmy Jeffa Bezosa, jasné nie je. V rámci programu DRACO majú tieto tri firmy dostať demonštrátor jadrového pohonu na obežnú dráhu Zeme do roku 2025.

NASA

Kontrolovaný rozpad rádioaktívneho materiálu v reaktore však nie je jediný jadrový pohon, o ktorom ľudstvo snívalo. NASA v minulosti uvažovala nad obrovskými raketami, ktoré mali poháňať výbuchy jadrových bômb.

Najväčšia iterácia systému však disponovala trupom s priemerom strašidelných 400 metrov a hmotnosť až neuveriteľných 8 000 000 ton – to je váha väčšej kolónie s množstvom ľudí na „palube“.

Takmer polovicu tejto hmotnosti však tvorili len bomby, ktorých raketa potrebovala 1080 a jedna z nich vážila až 3000 ton. Môžeme byť teda radi, že sa agentúry rozhodli o takýchto zámerov upustiť a jadrový pohon využívajú len pre kozmické lode, nie pre konvenčné rakety.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú