Smartfóny sa stali neoddeliteľnou súčasťou nášho života a v niektorých prípadoch to platí skutočne doslova v každom momente. Izrael taktiež pociťuje problémy s chodcami, ktorí neustále pozerajú do svojich smartfónov aj pri prechode cez prechod, kedy môže dôjsť k nehode. Na prechodoch pre chodcov sa v Tel Avive objavujú semafóry, výstražné LED svetlá, ktoré majú ľudí so smartfónom upozorniť na to či môžu prejsť cez cestu.

Podobné výstražné svetlá sa na prechodoch pre chodcov objavujú aj v mnohých iných krajinách, kde sa tento problém stáva čoraz väčším. Z toho dôvodu sa k inštalácií takýchto pozemných semafórov pre chodcov rozhodol aj Singapur, Austrália a niektoré európske mestá.

Riešenie, ktoré má pomôcť „zombie“ chodcom

Podľa portálu The Times of Israel majú výstražné LED pásy pred prechodmi pre chodcov pomôcť ľuďom, ktorí neodlepia svoj zrak od smartfónu ani pred prechodom cez cestu. Inžinieri stojaci za týmto nápadom totiž dúfajú, že sa im podarí chodcov varovať pred tým, aby vstúpili na prechod, keď svieti červená. Aktuálne testovanie v Tel Avive prebieha na prechodoch, ktoré sa nachádzajú na križovatke ulíc David Bloch Street a Ibn Gvirol.

Nenechaj si ujsť
Ako vplývajú smartfóny na ľudský mozog? Odborníci varujú pred nepozornosťou aj závislosťou

Ľudia pozerajúci do smartfónu totiž môžu LED svetlo na zemi zaregistrovať skôr než vstúpia na prechod. Fenomén „zombie“ chodcov sa čoraz viac stupňuje, a tak sú mnohé mestá nútené riešiť krízovú situáciu takýmto spôsobom. V Tel Avive však bude tiež prebiehať prieskum, ktorý má za úlohu zistiť účinnosť týchto pásov pred prechodmi. V prípade, že sa výstražné LED-ky osvedčia, môžu byť nainštalované aj na ďalšie úseky, kde dochádza k týmto problémom.

HIG Traffic Systems

Na takýto systém pritom stavilo ešte pred 2 rokmi aj Holandsko, informoval Inverse. Pozemný semafór pre chodcov bol nainštalovaný na rušnej križovatke v meste Bodegraven, pričom spoločnosť stojaca za týmto projektom zaznamenala pozitívne výsledky.

Hoci tento nápad mnohí podporujú, odborníci zasa kritizujú takéto podporovanie chodcov, ktorí by počas chôdze a prechádzania cez prechod rozhodne nemali pozerať do svojich smartfónov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom