Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Zdá sa, že Rusko naďalej plánuje vybudovanie svojej vlastnej vesmírnej stanice a osamostatnenie sa od západných vesmírnych agentúr a súkromných spoločností. Naráža však na problémy. Tentoraz je medzi nimi aj prítomnosť patogénov na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice, ktorej časť si Rusi chceli vziať so sebou, informuje Futurism.

Reálne obavy

Ruská orbitálna vesmírna stanica (ROSS) ostáva aj naďalej aktívnym plánom ruskej vesmírnej korporácie Roskosmos, zatiaľ o nej však veľa detailov k dispozícii nie je. Rusko polemizuje nad odpojením svojich segmentov ISS, ktoré by využilo na vytvorenie samostatnej stanice. To však prináša pár špecifických problémov.

ISS je nepretržite obývaná ľudskými posádkami z prakticky celého sveta už viac ako 20 rokov a aj keď sú pravidlá týkajúce sa chorôb a hygieny prísne, stav stanice je v tomto smere pomerne otázny. Okrem množstva astronautov sa v tomto priestore totiž vystriedalo aj veľké množstvo biologických experimentov a ruskí vedci sa obávajú, že použitie starých modulov spôsobí zrýchlenú kontamináciu tých nových.

Roscosmos

Ako spomína The Guardian, len nedávno vedci na palube ISS objavili úplne nový druh baktérií. Čiastočne sa jedná aj o pozitívny objav, keďže príbuzný druh týchto baktérií pomáha v boji proti nebezpečným patogénom a dokonca podporuje rast rastlín, čo sa môže ukázať ako extrémnou výhodou pre dlhšie misie k vzdialeným vesmírnym telesám, kde zohráva čerstvá potrava aj psychologickú úlohu.

Vznikne množstvo staníc

Éra staručkej ISS sa pomaly ale isto blíži ku koncu a stanica sa zrejme už nedočká ďalšieho desaťročia. Kvôli zhoršujúcim sa medzinárodným vzťahom, obzvlášť po Putinovej invázii na územie Ukrajiny, Rusko už nemá oficiálny záujem o účasť na projekte stanice niektorej zo západných krajín.

Rusi však majú s vesmírnymi stanicami bohaté skúsenosti – aj tie negatívne. Baktérie dokázali v minulosti poškodiť niektoré zariadenia na stanici Mir. Obavy z takéhoto rizika sú preto celkom opodstatnené, na rozdiel od vyhrážok Dmitrija Rogozina, šéfa Roskosmu, podľa ktorého je bombardovanie európskych krajín či zhadzovanie vesmírnych staníc na ich územie úplne v poriadku.

Roscosmos

Vážnym problémom je aj opotrebená konštrukcia ISS. Jej použitie pre stavbu ďalšej stanice tak môže znieť extrémne nebezpečne. Obzvlášť, ak sa vezmú do úvahy všetky nehody, ktoré Rusko v posledných mesiacoch malo – od dvojnásobného roztočenia ISS, jej ohrozenia vesmírnym odpadom po odpálení vlastného satelitu, dier v kozmickej lodi či ďalšieho neúspešného testu rakety, ku ktorému došlo len nedávno.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú