Majitelia väčšiny smartfónov túžia po dlhej výdrži batérie na jedno nabitie. Ako kompromis pre oddialenie nabíjania existovalo doteraz mnoho rád aj pre Apple smartfóny. Nie každý trik má na výdrž batérie iPhonu kladný vplyv a v niektorých prípadoch sa doterajšie mýty zásadne mýlili.

Na kalifornského výrobcu smartfónov majú mnohí zákazníci ťažké srdce. Batérie jeho iPhonov totiž neraz sklamú svojou krátkou výdržou, ktorú sa však používatelia snažia predĺžiť rôznymi fintami. Vypínanie funkcií, či vymazanie posledných používaných aplikácií však môže ovplyvniť batériu aj v negatívnom zmysle. Mnoho mýtov, ktoré doteraz kolovali medzi používateľmi iPhonov, totiž nebolo pravdivých.

Mýtus č.1: Zatváranie posledných používaných aplikácií šetrí batériu

Veľa ľudí, ktorí vo svojom vrecku nosia Android smartfón, alebo aj Apple iPhone, verí tomu, že pri zatvorení naposledy otvorených aplikácií dokážu ušetriť pár miliampérhodín batérie. Skutočnosť je však úplne iná. Pri opätovnom otvorení daných aplikácií sa totiž môže energia akumulátora reálne minúť o čosi viac.

 

Procesor potrebuje znova aplikáciu otvoriť a načítať, pričom si z batérie zoberie ešte viac šťavy, než v prípade, kedy by aplikácia ostala otvorená v pozadí. Aj experti z Apple radia, že vypínanie aplikácií je nevyhnutné len v prípade, ak sa vyskytne chybová hláška, alebo zamrznú.

Mýtus č.2: Nabíjanie počas celej noci môže akumulátoru uškodiť

Táto fáma mohla platiť možno pred pár rokmi, keď smartfóny ešte nemali prepracovaný systém nabíjania a ochranu pred poškodením batérie. Životnosť tohto zdroja energie však závisí od počtu nabíjacích cyklov.

Nenechaj si ujsť
Apple k novým iPhonom konečne priloží príslušenstvo, po ktorom túžil celý technologický svet

Čím častejšie bol akumulátor napojený na adaptér, tým viac sa skracuje dĺžka jeho výdrže. V prípade, ak niekto nechá svoj iPhone zapojený do nabíjačky aj po celú noc, nemusí sa poškodenia batérie báť. Tá si totiž zoberie zo siete toľko energie, koľko potrebuje a ani po dosiahnutí 100 % kapacity sa nepoškodí.

Mýtus č.3: Výmena batérie zaručí zlepšenie jej životnosti

Výrobca smartfónov z Cupertina urobil pred časom zásadnú chybu, keď neoprávnene ovplyvnil výkon svojich starších iPhonov kvôli ich starým a používaným batériám. Neskôr tento krok Apple oľutoval a ponúkol poškodeným zákazníkom výmenu. Za 29 dolárov si tak mohol každý nechať vymeniť starú batériu svojho iPhonu.

Zobraziť celú galériu (3)
NewLife2OldStuff/YouTube

Mnohí však verili, že sa tým vyriešia problémy s výdržou. Pri návšteve Apple Store ale technik môže zhodnotiť, že výmena nie je nevyhnutná. Funkcia „Zdravie batérie“ totiž dokáže odhaliť, koľko percent ubudlo z celkovej kapacity batérie. Pokiaľ je toto číslo menšie ako 80 %, nová batéria príde vhod, no pri pár percentách ešte nie je na výmenu dôvod.

Mýtus č.4: Vypínanie Wi-Fi a Bluetooth pripojenia predlžuje výdrž na jedno nabitie

Štandardy týchto bezdrôtových pripojení tvrdia, že pokiaľ nie sú tieto funkcie využívané, nespotrebúvajú energiu batérie. Používatelia iPhonov ich tak zrejme doteraz zbytočne vypínali v nádeji, že ich batéria vydrží dlhšie.

Nenechaj si ujsť
Apple dal s predstavením iOS 12 používateľom dôvod na to, aby si nekupovali novšie iPhony

Práve Wi-Fi by však mal každý využívať čo najčastejšie a miesto mobilných dát sa pripájať k internetu týmto spôsobom. V prípade potreby je tiež možné ušetriť batériu aj zapnutím funkcie „Režim lietadlo“.

Mýtus č.5: Automatická regulácia jasu rýchlejšie vybíja batériu

Niektorých používateľov môže k ušetreniu energie ich iPhonu lákať aj manuálne nastavovanie jasu displeja. Tento spôsob však nie je príliš pohodlný a navyše ani veľmi šetrný. Samotný Apple tvrdí, že práve automatické nastavovanie jasu je k batérii omnoho prívetivejšie a dokáže predĺžiť jej výdrž. Túto funkciu si každý aktivuje v nastaveniach displeja.

Ovládať jas sa však dá aj prostredníctvom kontrolného centra, no ani táto možnosť nie je veľmi praktická. Výdrž batérie na jedno nabitie je dnes veľmi diskutovanou témou nielen pri iPhonoch, ale aj u Android smartfónov. Mnohé akumulátory totiž nedisponujú veľkou kapacitou energie a v niektorých prípadoch nevydržia ani celý deň.

Nenechaj si ujsť
Európska komisia môže výrazne zasiahnuť do konštrukcie iPhonov. Prinúti Apple prispôsobiť sa Androidom?

Všetci používatelia by rozhodne v nových modeloch uvítali dlhú výdrž, vďaka ktorej by nemuseli hľadať nabíjací adaptér už po polovici dňa. Pre ušetrenie batérie sú však vo všetkých modeloch dostupné aj špeciálne režimy, ktoré vypnutím prebytočných funkcií aspoň o trocha predĺžia fungovanie smartfónu, kým sa používateľ nedostane k nabíjačke.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom