Predaje smartfónov v poslednom období neplnia predpoklady odborníkov a po dlhej dobe tak tento segment zariadení začal mierne stagnovať. Svoje miesto si ale v rebríčku najpredávanejších modelov zastali posledné iPhony od Apple, za ktorými aj tie najlepšie Androidy v predajnosti zaostávajú. 

Firma Strategy Analytics urobila prieskum, v ktorom sa zamerala na predaje smartfónov za 1. kvartál roku 2018. Vo výsledku sa tak ukázalo, ktoré konkrétne modely boli za posledné obdobie na trhu najžiadanejšie.

Najpredávanejšími smartfónmi sa stali iPhony

Ako už mnohí iste tušia, prvú priečku v tomto rebríčku obsadil výročný iPhone X, a to aj napriek vyššej cenovke. Ani to však neodradilo zákazníkov, aby si počas prvých mesiacov tohto roka z neho spolu kúpili až 16 miliónov kusov. Tieto čísla tak dávajú za pravdu Applu. Spoločnosť vo svojom vyhlásení prezradila, že iPhone X sa stal najpredávanejším smartfónom v každom týždni od začiatku tohto roka.

Zobraziť celú galériu (1)
Marques Brownlee/YouTube

Nenechaj si ujsť
Samsung Galaxy S9 a S9+ sú najlepšie smartfóny sveta

Revolučný model Applu však nasledovali jeho dvaja súrodenci, iPhone 8 a iPhone 8 Plus. Táto dvojica sa v rebríčku umiestnila na druhom, respektíve treťom mieste, pričom si z menšej 8-čky zákazníci kúpili 12,5 milióna kusov a z väčšieho variantu „Plus“ celkovo 8,3 milióna kusov. Štvrté miesto ale opäť neobsadil žiaden Android smartfón, pretože táto pozícia patrila iPhonu 7. Z neho sa za uplynulé mesiace predalo 5,6 milióna kusov.

Model smartfónu Predaje v 1. kvartáli 2017 v miliónoch  Predaje v 1. kvartáli 2018 v miliónoch 
iPhone X 0 16
iPhone 8 0 12,5
iPhone 8 Plus 0 8,3
iPhone 7 21,5 5,6
Xiaomi Redmi 5A 0 5,4
Samsung Galaxy S9 Plus 0 5,3
Zvyšný počet predaných smartfónov 332,3 292,3
Celkový počet 353,8 345,4

 

Najpredávanejší smartfón s operačným systémom od Googlu obsadil až 5. miesto a pochádza z dielne Xiaomi. Jedná sa o najlacnejší model Redmi 5A, ktorého nízko nasadená cenovka zlákala ku kúpe v 1. kvartáli 5,4 milióna zákazníkov. Za týmto kúskom sa na šiestom mieste rebríčka umiestnil nový Samsung Galaxy S9 Plus. Z neho sa pre porovnanie predalo zhruba len o 100 000 kusov menej a v ďalšom kvartáli tak môže lacné Xiaomi Redmi 5A v predajnosti predbehnúť.

Nelichotivý prepad predajnosti

Na túto šesticu smartfónov sa však nezvládlo dotiahnuť ďalších 292,3 miliónov predaných kusov od iných výrobcov. Pravdou ale ostáva, že v porovnaní s minulým rokom nie sú tieto čísla príliš pozitívne. V roku 2017 sa za rovnaké obdobie predalo po celom svete až 353,8 miliónov smartfónov. Teraz je tento počet nižší o 2,4 %, čo predstavuje približne o 8,4 miliónov menej predaných kusov. Dôkazy teda hovoria jednoznačne, a to, že iPhone X je najpredávanejším modelom aj napriek nepriaznivým odhadom, a že predaje v segmente smartfónov začínajú mierne klesať. Zatiaľ však pre výrobcov nie je dôvod na paniku a nasledujúce mesiace môžu priniesť o čosi pozitívnejšie výsledky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú