Aktualizované 4. októbra 2022 – Európsky parlament dnes drvivým spôsobom hlasoval za USB-C ako spoločný nabíjací port pre širokú škálu spotrebnej elektroniky. Uvedené rovnako platí pre spoločnosť Apple a jej zariadenia, vrátane iPhonov a AirPodov. Smernica vojde do platnosti najneskôr do konca roku 2024. Na tému upozornil portál MacRumors.

Freepik (Úprava redakcie)

Smernica v podstate nariaďuje všetkým výrobcom elektroniky predávajúcim svoje produkty v Európe, zabezpečiť, aby ich zariadenia disponovali jednotným USB-C portom. Zmena sa dotkne predovšetkým spoločnosti s logom odhryznutého jablka, ktorá je notoricky známa pre využívanie konektorov Lightning namiesto USB-C.

Smernica v Európskom parlamente získala 602 hlasov, pričom proti nej hlasovalo iba 13 poslancov a 8 sa zdržalo. „Do konca roka 2024 budú musieť byť všetky mobilné telefóny, tablety a fotoaparáty predávané v EÚ vybavené nabíjacím portom USB-C,“ uvádza sa v tlačovej správe. V roku 2026 potom budú musieť USB-C port začať využívať aj všetky notebooky.

„Portom USB-C budú musieť byť vybavené všetky zariadenia bez ohľadu ich výrobcu: mobilné telefóny, tablety, digitálnymi fotoaparátmi, slúchadlá, náhlavné súpravy, prenosné herné konzoly a reproduktory, čítačky e-kníh, klávesnice, myši, prenosné navigačné systémy a laptopy – teda všetky zariadenia s výkonom do 100 W napájané káblom.“

EÚ sa týmto spôsobom snaží znížiť množstvo elektronického odpadu a zároveň umožniť spotrebiteľom robiť „udržateľnejšie rozhodnutia.“

Hoci smernica zabezpečí, že všetky zariadenia, ktoré podporujú rýchle nabíjanie budú mať po novom rovnakú rýchlosť nabíjania, riešenie bezdrôtového nabíjania zatiaľ nie je dotiahnuté do úplného konca. Európska komisia však sľubuje, že do konca roku 2024 budú „harmonizované všetky požiadavky na interoperabilitu“ bezdrôtových nabíjačiek. Cieľom tohto kroku je zbavenia sa tzv. lock-in efektu, teda toho, aby spotrebiteľ nebol závislí na jednom výrobcovi.

Zatiaľ ale nevedno či sa tieto zmeny dotknú aj bezdrôtovej nabíjačky MagSafe, keďže tá je založená na na štandarde Qi.

Aktuálne sa čaká na schválenie uvedenej smernice Európskou radou a jej následné zverejnenie v Úradnom vestníku EÚ. Do platnosti vstúpi 20 dní po zverejnení v Úradnom vestníku EÚ, pričom uvedené nariadenia začnú pre novú spotrebnú elektroniku platiť po  24 mesiacoch.

Aktualizované 7. júna 2022 – Európska únia definitívne rozhodla, všetky smartfóny musia už čoskoro prejsť na jednotný systém nabíjačiek, informuje Independent. Týka sa to aj ikonickej značky Apple, ktorá si vo svete smartfónov razila vlastnú cestu a jej 8-pinový Lightning teraz čaká koniec.

Spoločnosť je nútená svoje nové produkty prerobiť a poskytnúť im konektory USB-C, vysvetľuje France24. Smernica vojde do platnosti koncom roku 2024 a má uľahčiť ako život európskych zákazníkov, tak aj znížiť environmentálnu záťaž týchto produktov na životné prostredie.

Nové pravidlo má každoročne ušetriť až 11 000 ton elektronického odpadu a okrem portu Lightning spoločnosti Apple tak z trhu zmiznú aj konektory micro-USB. Únia argumentuje aj tým, že na samostatné nabíjačky utrácajú Európania každoročne 2,4 miliardy €.

Pôvodný článok:

Písal sa rok 2012, keď Apple predstavil 8-pinový Lightning port, ktorý nahradil vtedajšiu 30-pinovú koncovku. Medzi jeho hlavné výhody nepatril iba spratnejší dizajn, ale takisto aj vyššia odolnosť a hlavne obojstrannosť. Aj keď je Lightning neoddeliteľnou súčasťou iPhonu (a mnohých ďalších Apple produktov) do dnešných dní, podľa analytika Ming-Chi Kua už čoskoro skončí. Dôvodom sú politické tlaky na giganta.

Aby sme boli presnejší, najmä Európska únia pracuje na zákone, ktorý by donútil všetkých výrobcov spotrebnej elektroniky používať jednotný nabíjací konektor. Ľudia by tak nemuseli používať viacero druhov nabíjačiek, čo by malo v konečnom dôsledku pozitívny vplyv na životné prostredie.

Týkať sa to má smartfónov, tabletov, bezdrôtových slúchadiel či prenosných herných konzol. No a keďže je USB-C v súčasnosti vcelku populárne a hlavne veľmi univerzálne, voľba padá práve naň.

Ming-Chi Kuo je presvedčený, že toto je hlavný dôvod, pre ktorý Apple opustí Lightning. Je síce pravda, že sa Cupertínsky gigant bude chcieť držať svojho riešenia čo najdlhšie, no riziko straty európskeho trhu je v tomto prípade príliš vysoké. Aj preto je dosť možné, že sa USB-C objaví v iPhone oveľa skôr, ako by ktokoľvek čakal.

Podľa odhadov známeho analytika by to mohlo byť už v roku 2023 pri iPhone 15. Pôvodne sa síce špekulovalo, že tento model nebude mať vôbec žiaden konektor a o nabíjanie sa postará čisto bezdrôtová technológia MagSafe, no tento scenár sa dnes ukazuje ako nepravdepodobný. Môže za to fakt, že MagSafe nedokáže zabezpečiť dátové prenosy.

Apple sa nechce vzdať Lightningu z logických dôvodov 

Ak sa teraz pýtaš, prečo spoločnosť Apple neprešla pri iPhone na USB-C už dávno, odpoveď je jednoduchá. Za všetkým hľadaj peniaze. Nakoľko jej patrí štandard Lightning, pretože si ho sama vyvinula, automaticky dohliada aj na celý certifikačný proces.

To v praxi znamená, že každý kto chce predávať toto príslušenstvo s certifikáciou Made For iPhone (MFi), musí byť držiteľom licencie. No a tá nie je pochopiteľne zadarmo.

Uvidíme, či sa slová analytika Ming-Chi Kua napokon naplnia. Každopádne to však v tejto chvíli vyzerá tak, že Apple nebude mať na výber. Podobné tlaky, ako Európska únia totiž postupne začína vyvíjať aj Veľká Británia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP