Všetky predstavené iPhony pre tento rok sa už oficiálne predávajú aj u nás, pričom najväčší úspech sa očakáva od najlacnejšieho z nich, iPhonu XR. Aj keď sa na pulty obchodov tento model dostal ako posledný, ponúka toho toľko, že sa zákazníkom oplatilo počkať.

Napriek tomu, že iPhone XR stojí o niekoľko desiatok eur menej ako najlacnejší model XS, tak je vybavený rovnakým procesorom Apple A12 Bionic. Okrem neho majú zariadenia viacero spoločných vychytávok, ktoré robia z iPhonu XR to najlepšie zariadenie od Apple, kde získaš najlepší pomer výkonu a ceny zariadenia. Toto rozhodnutie tak bolo pre mnohých prekvapením a dokonca sa hovorilo aj o tom, že to výrazne ovplyvní predaj drahších modelov.

Silná konkurencia aj pre Android

Apple iPhone XR je dokonca tak výkonný, že môže konkurovať aj vlajkovým lodiam od Androidu. Výsledky z benchmarkov mu pritom dávajú jasne navrch a svojich konkurentov v testoch poráža v priemere o 25 percent. Dokazujú to porovnania v benchmarku Geekbench 4, ktorý meria výkon jedného a všetkých jadier procesora. V ňom iPhone XR dosiahol skóre 4793 (single-core) a 11 081 (multi-core). Oficiálne cena je pritom 749 dolárov (cena v USA, u nás je o cca 100 eur drahší).

Stále je to však menej, než stoja súčasné vlajkové lode popredných výrobcov. Napríklad Galaxy Note 9 bol uvedený na trh s cenovkou 999 eur a napriek tomu výrazne v týchto testoch zaostáva. Nie je to pritom len Samsung, ale taktiež aj ostatní výrobcovia, ktorých iPhone XR poráža a v súčasnosti na trhu nie je také zariadenie s Androidom, ktoré by ho dokázalo poraziť. Dávno tak už neplatí fakt, že procesory Apple sú výkonné len v testoch jedného jadra.

Prečítaj si tiež
Recenzenti odpovedajú na nový iPhone XR. Takto obstál v testoch predajný trhák Applu

Samozrejme, hrubý výpočtový výkon nie je tým najdôležitejším faktorom pri kúpe nového zariadenia. Z funkčného hľadiska majú navrch vlajkové lode s Androidom, nakoľko za svoju cenu toho ponúkajú viac. Je to však rozhodne zaujímavé porovnanie a sme zvedaví na to, čo v budúcom roku predstavia výrobcovia čipov, ktorí by taktiež mali prejsť na 7 nm výrobný proces.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú