V histórii smartfónového priemyslu sme boli svedkami mnohých káuz, ktoré odhalili problémy v modeloch aj od tých najznámejších výrobcov. Najnovšie aktuality z tohto segmentu zariadení prinášajú informácie o problémovom skle duálneho fotoaparátu vo výročnom modeli od Apple. Diskusné fóra na internete v posledných mesiacoch zaplavujú správy, v ktorých majitelia popisujú samovoľné praskanie sklíčka zadného fotoaparátu v iPhone X, no výrobca im opravu problému vôbec neuľahčuje.

Keď Apple na jeseň minulého roka predstavil svoj výročný iPhone X, pýšil sa nielen jeho vlastnosťami, ale aj kvalitou spracovania. Luxusne vyzerajúcu konštrukciu zo skla dopĺňa bezrámikový displej a dvojica objektívov fotoaparátu na zadnej stene. Práve túto časť výbavy postupom času postihli problémy, ktoré by nepredpokladal ani samotný výrobca.

Záhadný problém so zafírovým sklom

Zafírové ochranné sklo duálneho fotoaparátu totiž dosahuje požadovanú tvrdosť, vďaka ktorej sa len tak nepoškriabe. Nárazová sila ho však môže výrazne poškodiť. Majitelia tohto kúsku ale na fóre podpory Applu a diskusnom fóre Reddit čoraz častejšie hlásia, že sa zafírové sklo duálneho fotoaparátu v ich iPhone X poškodilo samovoľne vplyvom počasia. Apple tento problém nechce navyše riešiť vrámci záruky, a tak si poškodení používatelia musia za opravu poriadne zaplatiť.

discussions.apple.com

Nenechaj si ujsť
iPhone X nesmierne nadchol ľudí. Ktoré vlastnosti sú najobľúbenejšie?

Vysoká cena ale môže mnohých nabádať na kúpu nového iPhonu X. Prípady, kedy sa sklo fotoaparátu poškodilo však majú rozdielne scenáre. U niektorých kusov bolo sklíčko poškodené vplyvom príliš chladného počasia a v niektorých zasa kvôli teplu. Jeden s poškodených majiteľov si svoj vysnívaný iPhone X kúpil tesne pred Vianocami a neustále ho nosil v ochrannom obale. Ani to však nezabránilo prasknutiu zafírového skla, čo nanešťastie v predajni Applu vyhodnotili ako chybu, na ktorú sa záruka nevzťahuje.

Poriadne drahá oprava

Za opravu si tak autorizovaný servis pýta stovky dolárov. Ďalšie prípady sa vyskytli v krajinách s teplým podnebím, kde je priemerná denná teplota aj 35 °C. Zákazníci v niektorých oblastiach navyše nemajú možnosť poslať svoj iPhone X do autorizovaného servisu. Odpoveď na túto situáciu sa tak mnohým hľadá len ťažko. Nemusí ísť však iba o vysoké, či nízke teploty, ktoré poškodili sklo fotoaparátu. Zafírová ochrana objektívov mohla byť totiž poškodená aj náhodným kontaktom s kľúčmi a inými predmetmi.

Sklo na fotoaparáte môjho iPhonu X prasklo hneď pri mikrofóne. Smartfón mi nikdy nespadol. Stalo sa to počas silnej snehovej búrky a verím, že na vine je studené počasie, pretože najprv boli v skle viditeľné malé biele bublinky. „Génius“ z Apple mi povedal, že oprava bude stáť 550 dolárov.“ – vyjadrenie jedného z poškodených majiteľov.

Výrobca sa však chybám pri tak veľkom množstve vyrobených iPhonov X jednoducho niekedy nevyhne. Zatiaľ nie je známe, do akej miery sa tento problém medzi používateľmi rozšíril. Keďže Apple praskajúce sklíčka neopraví vrámci záruky, používateľom neostáva nič iné, iba si za servis poriadne zaplatiť. Pokiaľ však ide o prasklinu, ktorá nemá vplyv na funkčnosť fotoaparátu, mnohí sa s ňou miesto platenia radšej zmieria.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom