Aktualizované 5. októbra 2023

Americkej spoločnosti Applle sa podľa Ars Technica podarilo vyriešiť vážny problém s prehrievaním nových smartfónov iPhone 15 Pro a Pro Max. Riešenie prichádza v podobe softvérovej aktualizácie na iOS 17.0.3, avšak Apple vopred vyhlásil, že takáto aktualizácia problém vyrieši len čiastočne. Nový update má zároveň riešiť niekoľko bezpečnostných nedostatkov.

Prvotné ohlasy na nové iPhony prišli s kritikou nových čipov, ktoré mali spôsobovať problémy s prehrievaním, čo však Apple poprel. Pre nové modely smartfónov spoločnosti Apple je bežné, že na začiatku dostanú množstvo špecifických aktualizácií s cieľom adresovať rôzne objavené problémy, ktoré sa nepodarilo odhaliť počas testovania.

Ako dodáva CNET, podľa Apple sú jeho smartfóny bezpečné, pokiaľ priamo nevypíšu upozornenie na vysokú teplotu. Firma upozorňuje, že môžu byť tieto modely aj naďalej pomerne horúce počas zapínania, bezdrôtového nabíjania alebo pri používaní aplikácií náročných na grafiku.

Aktualizované 30. septembra 2023

Apple verí, že problémy s prehrievaním iPhone 15 Pro a Pro Max konečne vyriešil. Ako informuje CNET, ktorého informácie potvrdil priamo Apple, problém vôbec nesúvisí s hardvérom. Špekulovalo sa totiž, že problémy s chladením môže spôsobovať napríklad titánový rám.

Namiesto toho má ísť o sofvérový nedostatok, ktorý je čiastočne spôsobený aj poslednými aktualizáciami populárnych aplikácií ako Instagram či Uber. V iOS 17 sa má taktiež nachádzať sofvérový bug, ktorý celý problém ešte viac komplikuje.

Identifikovali sme niekoľko podmienok, ktoré môžu spôsobiť, že iPhone je teplejší, než sa očakáva,“ uviedla spoločnosť Apple vo vyhlásení pre CNET. „Počas prvých dní po nastavení alebo obnovení zariadenia môže byť zariadenie teplejšie z dôvodu zvýšenej aktivity na pozadí. Našli sme tiež chybu v systéme iOS 17, ktorá má vplyv na niektorých používateľov a bude riešená v aktualizácii softvéru. Ďalší problém sa týka niektorých nedávnych aktualizácií aplikácií tretích strán, ktoré spôsobujú preťaženie systému. S vývojármi týchto aplikácií pracujeme na opravách, ktoré sa práve zavádzajú.

Podľa Applu dokonca nový titánový rám odvádza teplo ešte lepšie než doterajší oceľový. Zostáva len dúfať, že softvérové aktualizácie skutočne problém vyriešia. Spoločnosť taktiež podľa Forbes prizvukuje, že iOS 17.1 „nezahŕňa zníženie výkonu s cieľom vyriešiť problém teploty iPhonu“.

Pôvodný článok:

Spoločnosť Apple sa počas poslednej konferencie, na ktorej nám predstavila iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max pochválila tým, že zariadenia dostali najvýkonnejší mobilný procesor na svete. V ich útrobách sa skrýva 3 nm čip A17 Pro so šesť jadrovým CPU aj GPU, ktorý je doplnený o 8 GB operačnej pamäte RAM.

Aj napriek tomu, že zvláda spustiť konzolové herné tituly, nie je úplne dokonalý. Potvrdili to aj testy portálu Androidauthority.

Ten zobral redakčný iPhone 15 Pro do laboratória, aby preveril, či má toto zariadenie skutočne problémy s prehrievaním, o ktorých sa na internete hovorí a píše už niekoľko dní.

Pomocou profesionálnych nástrojov a meraní sa podarilo zistiť, že iPhone 15 Pro je pri úplne bežných procesoch, ako prechádzanie internetových stránok či sledovanie videí na YouTube citeľne teplejší, ako konkurenčný Samsung Galaxy S23 Ultra či Google Pixel 7 Pro. Oba smartfóny s Androidom sa zúčastnili rovnakého testu.

Zobraziť celú galériu (4)
Androidauthority (snímka obrazovky)

Dôležité je však dodať, že teplota zariadenia bola vo všetkých prípadoch navýšená maximálne o 1,5 stupňa, čo je ešte stále pomerne zanedbateľná hodnota.

Čip A17 Pro má veľké problémy s prehrievaním najmä v oblasti GPU

Po prvom teste je síce evidentné, že iPhone 15 Pro zaznamenal o čosi vyššiu teplotu než jeho konkurenti, no ešte stále to nie je dôvod, aby sme o ňom hovorili, že sa nepríjemne prehrieva. Portál Androidauthority, ale vykonal ešte jeden náročnejší test, ktorého výsledky pôsobia hrozivo.

Zariadenie bolo tentokrát vystavované rôznym náročným procesom a následne porovnávané so svojimi vyššie vymenovanými konkurentmi. Najlepšie sa držalo v teste natáčania 4K videa pri 60 FPS, ktorý trval iba 5 minút. Na jeho konci dosahovala teplota iPhonu 15 Pro 38,5 °C, zatiaľ čo Samsung Galaxy S23 Ultra mal 31,7 °C a Google Pixel 7 Pro 34,2 °C. Netreba zabúdať, že pri teplotách, ktoré sa blížia k hranici 40 °C, sa zariadenie nepohodlne drží v ruke.

Naopak, najhorúcejším testom bol pre iPhone 15 Pro GPU Stress test, ktorý trval až 20 minút. Zariadenie pri ňom dosiahlo neuveriteľných 47,4 °C, zatiaľ Galaxy S23 Ultra zaznamenal 44,7 °C a Pixel 7 Pro 41,5 °C.

Najmenší rozdiel medzi iPhonom 15 Pro a druhým najhorúcejším zariadením v porovnaní predstavoval 0,5 °C a najväčší rozdiel až 6,1 °C. A to už sa určite nedá považovať za zanedbateľné hodnoty.

Androidauthority (snímka obrazovky)

Autori testu navyše dodávajú, že telefón sa nepríjemne zohrieval aj počas nabíjania, čo znamená, že spoločnosť Apple by mala začať na tomto nedostatku pracovať.

Aj keď je iPhone 15 Pro najvýkonnejší smartfón spomedzi konkurencie, pre svoje vysoké teploty môže byť čoskoro aj najmenej použiteľný. Na čo nám je teda podpora Resident Evil Village na iOS zariadení, keď si túto hru vzhľadom na extrémne prehrievanie vôbec neužijeme? Uvidíme, ako na to v Cupertine zareagujú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP