Fanúšikovia Apple očakávali premiéru dnešných noviniek už o pár týždňov skôr, no spoločnosť sa nakoniec rozhodla inak. Po nedlhom vyčkávaní tak vyrukovala v Brooklyne s novým profesionálnym tabletom, počítačom Mac Mini a cenovo dostupnejším notebookom.

iPad Pro

Po dlhých týždňoch špekulovania a rôznych predpovedí sa premiérovo ukázal iPad Pro vo svojej najlepšej forme doteraz. Výrazným vylepšením je jeho nová dizajnová stránka, ktorá so sebou prináša ešte tenšie rámiky obrazovky a nové línie. Hovorilo sa, že dizajnéri mali pri jeho návrhu čerpať inšpiráciu zo staršieho iPhonu 5 a využiť tak jeho hranatejšie boky konštrukcie. Tieto tvrdenia sa nakoniec naplnili a iPad Pro tak prichádza v upravenom dizajnovom jazyku Apple smartfónu spred 6 rokov.

Kvôli tenším rámikom však už neostalo miesto na doteraz využívané hardvérové domovské tlačidlo, ktoré tak po iPhonoch mizne už aj z tabletov spoločnosti. Jeho úlohu plne prevzali navigačné gestá, ktoré pôsobia na tak veľkom displeji s uhlopriečkou 11″ a 12,9″ naozaj intuitívne.

Po vzore smartfónov Applu prichádza aj nový iPad Pro s technológiou odomykania tvárou, a teda nájdeme v jeho hornom rámiku snímače spolupracujúce s funkciou Face ID. Tie však našťastie nie sú umiestnené v žiadnom výreze a odomykanie funguje pri vertikálnom aj horizontálnom otočení zariadenia. Okrem toho sa do konštrukcie podarilo vtesnať až štvoricu reproduktorov a tiež 12 MPx fotoaparát. Používateľom však môže chýbať 3,5mm audio jack.

Výkon, ktorý poznáme z konzol či počítačov

Hliníkové telo tejto novinky v sebe skrýva ešte lepší hardvér, ktorého základom je osemjadrový procesor Apple A12X Bionic. Grafická vypočtová jednota má sedem jadier. Vďaka týmto dvom komponentom sme sa medzigeneračne dočkali obrovského nárastu výkonu. Výkon jedného jadra je lepší o 35 % a viacerých jadier a priepastných 90 %. Apple počas prezentácie uviedol, že nový iPad Pro ponúka grafický výkon Xboxu One S v oveľa menšom tele.

 

Pre profesionálov je skvelá správa, že na iPade Pro bude možné spustiť napríklad plnohodnotnú verziu Photoshop CC. Oficiálna podpora by mala začať v roku 2019. Neurálna jednotka v čipe A12X Bionic umožňuje spracovávať až 5 biliónov operácií za sekundu a umožňuje špeciálne využitie napríklad pri funkciách rozšírenej reality. Vývojári môžu vďaka procesoru pracovať na čoraz náročnejších aplikáciách, vyžadujúcich strojové učenie v reálnom čase. Apple tieto možnosti prezentoval naživo aj na konferencii.

Veľkým krokom vpred je zo strany spoločnosti využitie USB-C portu, ktorý tak teraz nahrádza miesto zaužívaného Lightning portu. Ide o trochu prekvapenie, pretože napríklad u iPhonov Apple tento krok nespravil. Vďaka novému konektoru však používatelia môžu k tabletu pripojiť napríklad externý monitor s rozlíšením do 5K. Kapacita batéria má vystačiť na 10 hodín práce, pričom v balení sa bude nachádzať nabíjačka s výkonom 18 wattov.

Príslušenstvo

Tu však spoločnosť s vylepšovaním nekončí. Nové zmeny zasiahli aj stylus Apple Pencil, ktorému na vrchu ubudol strieborný pásik. Popritom sa dostalo aj na nový spôsob nabíjania, keď postačí túto „ceruzku“ pripnúť vďaka magnetom priamo ku konštrukcii iPadu. Cenu príslušenstva Apple stanovil na hodnotu 129 dolárov.

Okrem toho je pre mnohých neoddeliteľným doplnkom k tabletu aj klávesnica. Smart Keyboard od Apple však bude znova o čosi drahšia. Predávať sa začne na úrovni 179 dolárov. K zaujímavým funkciám patrí napríklad možnosť umiestniť tablet do dvoch polôh pri písaní.

Ceny

Tak ako pri Mac Mini aj MacBook Pro začína dostupnosť iPad Pro už 7. novembra, pričom objednať sa dá už teraz. Cena za model s 11-palcovým displejom je stanovená na hodnotu 799 dolárov. Väčší model s 12,9 palcovou obrazovkou je tesne pod hranicou tisíc dolárov. Stáť bude presne 999 dolárov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom