Posledná konferencia sa v septembri sústredila najmä na nové smartfóny a hodinky spoločnosti, ktorá si odložila premiéru ďalších zariadení na dnešný deň. Apple pozmenil dizajn a výbavu svojho tabletu iPad Pro, ale aj MacBooku Air, ktoré sa v plnej paráde prezentovali len pred krátkou chvíľou v New Yorku.

Apple po dlhé roky lacnejšiemu MacBooku Air nevenoval veľa pozornosti a aj minuloročný model tak neutekal ďaleko od toho, ktorý sme videli v roku 2011.  To sa však teraz zmenilo a Apple priniesol do svojho najtenšieho notebooku niekoľko želaných zmien.

MacBook Air

Mnohé médiá doteraz hovorili aj o premiére nového cenovo dostupnejšieho notebooku od Apple, ktorý nemal byť len nástupcom minuloročného modelu, ale mal ukázať zásadné zmeny, vďaka čomu by sa vrátil späť do hry o priazeň zákazníkov. Presne týmto smerom sa vyberá nový MacBook Air pre rok 2018, ktorý prináša najväčšie vylepšenia za posledné roky. Jeho predchodca bol doteraz jediným notebookom spoločnosti, ktorému stále chýbal Retina displej.

To sa však teraz mení a aj táto novinka tak prináša obrazovku s rozlíšením 2560×1600 pixelov a tenšími rámikmi, po ktorej mnohí fanúšikovia túžili. Rámiky sa v porovnaní s predchádzajúcou generáciu zúžili o 50 % a dostali čiernu farbu. Nie sú pritom hliníkové, ale pokrýva ich sklo. Celkovo tak časť okolo displeja vyzerá výrazne lepšie než u predchádzajúcich modelov.

Celkový rozmery notebooku sa zmenšili o 17 %, pričom váha je na úrovni 1,25 kg. Novinka je teda zároveň aj ľahšia než predchodca. Apple do konštrukcie umiestnil aj stereo reproduktory, ktoré by mali byť hlasnejšie a ponúknuť by mali aj výraznejšie basy. Nový MacBook Air prináša aj trojicu mikrofónov a kameru, ktorá sa nachádza nad displejom. Tieto súčasti poslúžia najmä počas videohovorov napríklad cez FaceTime.

S uhlopriečkou 13,3″ je MacBook Air stále kompaktným nástrojom pre všetky kancelárske, ale aj náročnejšie úlohy, o ktoré sa stará dvojjadrový procesor od Intel 8. generácie. Príde v konfigurácii s Intel i5. Notebook zároveň podporuje RAM do veľkosti 16 GB a SSD úložisko do veľkosti 1,5 TB.  Základný model ponúkne 8 GB RAM a 128 GB SSD disk. Ďalej zariadenie disponuje dvojicou konektorov USB typu C a 3,5mm audio jackom.

Súčasťou výbavy je aj snímač odtlačkov prstov a notebook tak ponúkne TouchID funkciu. O bezpečnosť sa stará špeciálny čip Apple T2, ktorý nám spoločnosť ukázala už v modeloch MacBook Pro. Dôležitým faktorom je samozrejme výdrž batérie. Apple uvádza, že batéria v novom MacBook Air vydrží 13 hodín video prehrávania cez iTunes. Rozhodne tak pôjde znova o kľúčovú funkciu vo výbave. Navyše, spoločnosť z Cupertina ďalej bojuje za zelenšie technológie. Materiály použité v MacBook Air spĺňajú niekoľko podmienky ekologickej výroby a napríklad telo notebooku je vyrobené zo 100 % recyklovaného hliníka.

Úplne lacný nebude

Apple tak konečne vyhovel mnohým fanúšikom tohto produktu, ktorí sa po dočkali zásadnejších vylepšení, čím sa táto novinka odlišuje od svojich predchodcov. Avšak, aj keď má byť MacBook Air lacnejším notebookom, s príliš nízkou cenou rozhodne netreba počítať. Základný model sa začne predobjednávať už dnes za cenu 1 199 dolárov. Oficiálna dostupnosť začína 7. decembra.

Mac Mini

Po viac ako štyroch rokoch sa aktualizácie dočkal aj zmenšený počítač Mac. Ten prináša už v základe 4-jadrový procesor od Intelu, dostupná bude aj verzia so šiestimi jadrami. Konkrétne pôjde o procesory 8. generácie i3, i5 alebo i7. Apple uvádza, že nový Mac Mini je 5-krát rýchlejší než jeho predchodca. Treba však podotknúť, že ten prišiel ešte v roku 2014.

V ďalšej výbave sa nachádza podpora pre až 64 GB RAM a 2 TB SSD úložiska. Nechýba mu ani bezpečnostný čip T2. trojica USB typu C portov, Ethernet, HDMI a dva USB A konektory. V oblasti dizajnu sa toho veľa nezmenilo, pribudlo len šedé prevedenie a tak ako v prípade MacBook Air, Apple sa oprávnene pochválil ekologickým prístupom k výrobe.

Cena základného modelu Mac Mini je stanovená na hodnotu 799 dolárov. Konfigurácia zahŕňa Intel i3, 8 GB RAM a 128 GB SSD úložisko. Predobjednávky začínajú už dnes a oficiálna dostupnosť od 7. novembra.

Článok priebežne aktualizujeme

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom