Apple 22. júna predstavil mimo iného aj novú verziu operačného systému iOS 14. Udialo sa tak na konferencii WWDC2020, no Kalifornská spoločnosť sa na nej nevenovala všetkým novinkám, ktoré nová verzia prináša. O skrytých funkciách informuje portál PhoneArena.

Dve nové funkcie objavili používatelia, ktorí už testujú beta verziu systému. O tieto skryté vlastnosti sa s ostatnými podelili na fóre Reddit, pričom prvou skrytou novinkou je možnosť ovládať iPhone pomocou zadnej strany zariadenia.

V prvom momente to môže znieť nelogicky a uletene, no Apple prišiel s riešením, ktoré umožní intuitívnym spôsobom ovládať zariadenie poklepaním na jeho zadnú stranu. Funkcia sa nazýva Back Tap a dokáže rozoznať dvojité či trojité poklepanie po zadnej stene smartfónu.

A hidden gem of iOS 14: Back Tap from r/iOSBeta

K jednotlivým „poklepaniam“ je možné priradiť až 14 rôznych úloh, ako napríklad prístup do nastavení, notifikácií, funkciu odomykania displeja, funkciu návratu na domácu obrazovku či prepínanie medzi spustenými aplikáciami. Taktiež môžeš poklepaním po zadnej stene prebudiť Siri, stíšiť iPhone, vytvoriť Screenshot alebo pristúpiť ku skratkám. Každá z týchto akcií sa dá priradiť na dvojité alebo trojité poklepanie.

Ako je na videu vidieť, funkcia funguje veľmi dobre a podľa dostupných informácií by mala byť k dispozícii na všetky zariadenia, ktoré prišli na trh po iPhone X (vrátane tohto modelu). Novinka teda funguje na tých zariadeniach, ktoré disponujú možnosťou prebudenia displeja poklepaním.

Ďalšia novinka, ktorá na konferencii nebola odhalená, no v beta verzii iOS 14 sa nachádza, je funkcia Sound Recognition, teda „Rozpoznávanie zvuku“. iPhony neustále počúvajú svojich používateľom, veď len obyčajný príkaz „Hey Siri“ dokáže kedykoľvek spustiť hlasového asistenta.

A hidden gem of iOS 14: Back Tap from r/iOSBeta

V prípade novej funkcie sa jedná o to, že v nastaveniach máš celkovo 14 rozličných zvukov, ktoré dokáže zariadenie detegovať. V prípade, že smartfón daný zvuk v okolí zachytí, vyskočí na displeji notifikácia. Táto funkcia môže byť vhodná a praktická pre sluchovo znevýhodnených ľudí. iPhone dokáže rozoznávať zvieracie zvuky psa a mačky, klopanie na dvere, zvonček, detský plač či krik.

Všetky ďalšie podstatné informácie ohľadom iOS 14, ktoré zazneli na konferencii, sme zhrnuli v tomto článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom