Nová verzia iOS s označením 10.3 prinesie niekoľko noviniek, no zároveň môže spôsobiť aj nemilé problémy. Na túto zmenu by si mal svoj iPhone určite pripraviť.

Súčasná verzia iOS je 10.2.1 a nová verzia ešte s určitosťou neponesie číselné označenie 11. Apple namiesto toho vydá verziu 10.3, ktorá prinesie niekoľko pozoruhodných vylepšení. Medzi nimi je aj prechod na nový systém súborov nazývaný APFS (Apple File System). Ten nahradí zastaraný 30-ročný systém HFS+, ktorý iOS doteraz používal. Vývojári chvália najmä silné šifrovanie, lepšiu správu veľkého objemu dát, vylepšené časové pečiatky, šetrenie miesta a ochranu dát pred pádmi.


zdroj fotografie: Pexels

nenechaj si ujsť
Apple sa snaží zmeniť iPhone 8 na Samsung Galaxy smarfón

Všetko to znie naozaj veľmi dobre, ale má to niekoľko háčikov. Táto novinka totiž môže používateľom narobiť nemalé vrásky na čele. iOS počas aktualizácie automaticky prevedie všetky dáta z HFS+ do APFS a starý systém už vôbec nebude podporovaný. Ak ale počas prevodu dát nastane nejaký problém, môžeš o dáta nenávratne prísť. Rozhodne teda odporúčame vykonať celkovú zálohu zariadenia.

zdroj fotografie: CNET

Avšak aj keby sa nejaký problém vyskytol a chcel by si späť stratené dáta, musel by si sa vrátiť k staršej verzii iOS. Žiaľ, návratom na staršiu verziu sa kvôli zmene systému súborov formátuje úložisko, čo opäť znamená stratu všetkých dát. Je to teda vcelku nepríjemná situácia, ktorá však v konečnom dôsledku vôbec nemusí skončiť stratou údajov. Apple bude určite o tejto zmene používateľov informovať. Opatrnosti však nikdy nie je dosť. Očakáva sa, že nová verzia iOS 10.3 bude vydaná koncom marca.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom