Českí filmári minulý rok zaznamenali historicky najvyšší prílev investícii, o čo sa vo veľkej miere postarali streamovacie služby ako Netflix alebo Amazon. Tieto dve spoločnosti do 9 miliardovej truhlice stimulov priniesli najviac, píše portál Filmtoro.

Trend účelových stimulov v Českej republike mnohí zaznamenali už v roku 2010, kedy sa naši susedia pripojili k iným krajinám podporujúcim takýto typ investícií. Česká republika vracia filmárom, ktorí sa v ich zemi rozhodli natáčať, až 20 % vynaložených nákladov, čo si všimli aj tie najväčšie produkčné spoločnosti.

Štátny fond kinematografie vo svojej tlačovej správe uvádza, že rok 2019 patril medzi najziskovejšie v histórii, keďže filmové, televízne a streamingové spoločnosti priniesli touto formou do kasy 9 miliárd korún. Na takmer dvojnásobnom náraste oproti minulému roku sa vo veľkej miere podpísal Netflix a Amazon, ktorí natáčali v roku 2019 viaceré vysokorozpočtové tituly.

Aj keď sa v Česku natočilo takmer 80 titulov, podstatnú väčšinu investícií priniesli tituly od Amazonu, ako napríklad prvá séria pecky Carnical Row, ktorej pokračovanie je v produkcii takisto u našich susedov alebo očakávaný fantasy seriál Wheel of Time.

Netflix sa na sume niekoľkých miliárd podpísal rodinným filmom A Boy Called Christmas, sci-fi drámou Tribes of Europa a niekoľkými ďalšími. Do tretice tento stimul navýšila spoločnosť TBS, ktorá si kulisy našich susedov požičala pri produkcii hviezdne obsadenej snímky Miracle Workers.

Nenechaj si ujsť
Toto rozšírenie do Chromu ti ukáže na ČSFD, či je film dostupný na Netflixe alebo v inej službe

Portál Filmtoro tvrdí, že podľa registrácii žiadostí na tento rok, záujem o natáčanie v Českej republike aj naďalej rastie. Ide hlavne o návratnosť vynaložených nákladov v 20 % miere, čo v boji medzi streamovacími gigantami môže zavážiť, najmä ak ide o tituly s vysokými produkčnými výdavkami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP