Francúzska automobilka Peugeot zažíva v posledných rokoch dizajnový boom. Automobiloví odborníci aj verejnosť sa zhodujú, že nové Peugeoty vyzerajú famózne a učiť by sa od nich mohli aj prémiovejšie značky. Nový dizajnový podpis exteriéru ale nie je to jediné, čo si pre nás francúzsky výrobca pripravil. Ako uvádza v tlačovej správe pre médiá, pripravovaná ďalšia generácia Peugeot 3008 prinesie úplne nový panoramatický i-Cockpit, ktorý posúva interiér na úplne nový level.

Dizajnéri a inžinieri automobilky Peugeot sa rozhodli spojiť dva z troch základných prvkov i-Cockpit, a to zvýšenú digitálnu prístrojovú dosku a veľký centrálny dotykový displej. Tie teraz tvoria spoločnú súčasť zakrivenej panoramatickej obrazovky pozostávajúcej z jedného 21-palcového panelu s vysokým rozlíšením, ktorý siaha od ľavého konca palubnej dosky až po stredovú konzolu.

Peugeot

Panoramatická zakrivená obrazovka pritom vyzerá, akoby sa nad prístrojovou doskou vznášala vďaka upevneniu konzolou v zadnej časti. Plávajúci efekt zvýrazňuje špeciálne náladové LED osvetlenie pod obrazovkou.

Celá obrazovka je pritom orientovaná na vodiča a zároveň zostáva displej infotainmentu prístupný aj pre spolujazdca vpredu. Na ľavej strane panoramatickej obrazovky sa nad kompaktným volantom už tradične zobrazujú všetky informácie týkajúce sa jazdy a vodič si sem vie premietnuť aj mapu.

Nový kompaktný volant s dotykovým ovládaním

Kompaktný volant vždy predstavoval základný prvok systému i-Cockpit. Teraz prešiel značnou inováciou, aby poskytoval ešte lepší pocit z jazdy a komfort. Samozrejme, zachoval si svoje kompaktné rozmery, no má modernejší dizajn: prepracovaná centrálna časť je menšia a izolovaná od ramien volantu, aby sa tak vytvoril „levitujúci“ efekt podobný panoramatickej obrazovke na prístrojovej doske.

Peugeot

Ovládacie prvky umiestnené na novom volante sú teraz dotykové s haptickou odozvou. Dotykové plochy automaticky detegujú prsty vodiča, ale aktivujú sa iba po stlačení, aby sa predišlo akýmkoľvek nežiadúcim dotykom.

Programovateľné skratky i-Toggles zostali

Už pri testoch nového Peugeot 308 či 408 sme si nesmierne pochvaľovali funkciu i-Toggles – plne prispôsobiteľné dotykové tlačidlá. Tie možno naprogramovať tak, aby poskytovali rýchly prístup k 10 obľúbeným funkciám používateľa či už ide o volanie obľúbeného kontaktu, spustenie navigácie k často používanému cieľu, ladenie rádia na obľúbenú stanicu, nastavenie ideálnej teploty pre klimatizáciu a mnoho ďalších funkcií. Displej s programovateľnými tlačidlami zostáva aj v novej 3008, presunul sa však o čosi nižšie voči displeju infotainmentu.

Peugeot predstavil nový generáciu i-Cockpit

Stredová konzola je vzdušnejšia, zväčšil sa tým úložný priestor a tiež priehradka na bezdrôtové nabíjanie smartfónu. Elektrický ovládač prevodovky Shift-by-wire sa presunul zo stredovej konzoly na prístrojovú dosku. Tento ovládací prvok sa teraz nachádza napravo od volantu, hneď vedľa tlačidla stop/štart.

Nový Peogeot 3008 uvidíme už v septembri

Nový Peugeot 3008 sa predstaví už v septembri tohto roku. Automobilka nám ale postupne bude servírovať všetky zásadné inovácie a my si tak budeme vedieť utvoriť obraz o novinke už pred jej oficiálnym debutom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP