Zariadenia využívajúce moderné technológie nám pomáhajú s našimi každodennými úlohami a dokonca aj s upratovaním. Inteligentné robotické vysávače nie sú dnes ničím nezvyčajným, no podivný je spôsob, akým tie najvyspelejšie zbierali údaje o domácnostiach používateľov. Vysávače iRobot Roomba počas upratovania zároveň mapovali prostredie, v ktorom sa pohybovali a výrobca tieto dáta ponúka na predaj.

Nie je vysávač ako vysávač

Spoločnosť iRobot ponúkla prvý model s Wi-Fi pripojením zákazníkom ešte v roku 2015. Jednalo sa o iRobot Roomba 980, ktorý hravo dokáže zvládať nielen domáce, ale aj „špionážne“ práce, pretože popri čistení podláh s pomocou senzorov dokázal vytvárať vizuálne zobrazenie domácností. Tieto údaje zahŕňajú aj informácie o rozložení nábytku v miestnostiach, ktoré vysávaču pomáhali pri upratovaní orientovať sa po jeho premiestnení. Podľa výkonného riaditeľa spoločnosti, Colina Angleho, podobné „mapovanie“ využívajú viaceré zariadenia. Je to práve on, kto sa rozhodol zozbierané vizuálne mapy domácností predať počas najbližšieho obdobia veľkým spoločnostiam ako Google, Amazon či Apple. Angle zároveň tvrdí, že tieto súkromné informácie nemajú byť predané bez súhlasu majiteľov týchto vysávačov.

zdroj fotografie: iRobot

Ignorovať podmienky používania sa rozhodne nevyplatí

Mnohí z nich by však s takýmito podmienkami súhlasili, len aby získali prístup k inteligentným funkciám. V aplikácii iRobot Home môžu používatelia zrušiť funkciu zdieľania údajov v cloudových službách. Podmienky používania a zásady ochrany súkromia však obsahujú oznámenie, ktorým si výrobca vyhradzuje právo na zdieľanie osobných údajov s inými spoločnosťami, pričom ich môže aj predávať alebo inak zhodnotiť. Majitelia týchto robotických vysávačov tak pri súhlase v aplikácii otvorili dvere spoločnosti, ktorá teraz môže predávať zmapované priestory ich domov. Najväčšou chybou je však ignorovanie týchto podmienok, pretože väčšina zákazníkov s nimi súhlasí bez toho, aby si ich pozorne prečítali.

zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Daj zbohom upratovaniu a nechaj to na najlacnejší inteligentný robotický vysávač ILIFE V5. V Európe ho teraz kúpiš omnoho lacnejšie ako v Číne


K podobnej situácii sa prednedávnom vyjadril aj CEO e-mailovej spoločnosti Unroll.me. Ten prehlásil, že mal „zlomené srdce“ z používateľov, ktorí boli rozhnevaní, že predali svoje údaje Uberu za neznámy poplatok. Dohody a zmluvné podmienky pri mnohých službách či zariadeniach sú písané v jazykoch pre konkrétne krajiny alebo tiež v angličtine. Aj napriek tomu, že mnoho ľudí tento jazyk ovláda, málokto si detailne tieto podmienky preštuduje. Zrejme aj týmto spôsobom spoločnosti využívajú ich nevedomosť. Chyba je v tomto prípade jednoznačne na strane zákazníka, ktorý ignoroval preštudovanie si podmienok a zásad ochrany súkromia.

iRobot Roombazdroj fotografie: iRobot

Dáta, ktoré zbierajú robotické vysávače iRobot Roomba môžu byť po predaji využité na zdokonalenie domácich asistentov ako Google Home, Alexa a čoskoro aj Apple HomePod. Otázne však je, či budú skutočne použité len na tieto účely. Budú zákazníci aj naďalej inteligentným vysávačom spoločnosti iRobot dôverovať? Je skvelé, ako nám dokážu moderné technológie v domácnostiach pomáhať. Práve takáto situácia je však dôkazom toho, že tieto zariadenia o nás či našich domovoch často zbierajú omnoho viac informácií, ako by sme chceli. Využívaš aj ty vo svojej domácnosti vysávač iRobot Roomba?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom