V minulosti sme už boli svedkami pokusov, kedy výrobcovia predstavili špeciálne okuliare, ktoré mali byť doplnkom pre používateľa a pomôcť mu v každodennom živote. Azda najznámejšími sú Google Glass, ktoré však po rokoch vývoja čakal koniec, predovšetkým kvôli nezáujmu.

V čom však bol problém? Hlavným dôvodom bola zrejme cena, ktorá v čase vydania okuliarov bola na úrovni 1500 dolárov, čo je skutočne veľa za technológiu, ktorá bola len na začiatku a jej vývoj bol nejasný. Navyše to bolo ešte v roku 2013, kedy ešte cena vlajkových lodí bola výrazne pod aktuálnou hodnotou a tak sa 1500 dolárov zdalo jednoducho príliš veľa. Ďalším a možno ešte dôležitejším dôvodom bolo, že používatelia na túto technológiu neboli pripravení.

Dovolím si však povedať, že ak by okuliare boli predstavené dnes, ich úspech by bol určite väčší. Nepokročila len doba, ale taktiež aj technológie, ktoré by v takomto zariadení mohli byť implementované. To isté si zrejme aj v začínajúcej firme North, o ktorej informoval portál CNBC. V ich portfóliu sa totiž objavili inteligentné okuliare, ktoré nestoja až tak veľa, vyzerajú veľmi dobre a ponúkajú zaujímavé funkcie, ktoré určitá skupina ľudí zaručene ocení.

Podarí sa im presadiť?

Samotné okuliare s názvom Focals pôsobia na prvý pohľad úplne obyčajne. Klasický plastový rám však vo svojom vnútri obsahuje špeciálnu technológiu, ktorá na pravé sklíčko premieta všemožné informácie. Technológia je veľmi podobná tej, akou disponovali aj Google Glass. K telefónu sa pripájajú prostredníctvom Bluetooth a dokonca obsahujú aj malý reproduktor, ktorý ti sprostredkuje informácie bez toho, aby zbytočne rušil okolie.

NORTH

Nechýba ani hlasový asistent, kde sa vsadilo na Amazon Alexu, a to hlavne z dôvodu, že práve nadácia Amazon Alexa bola jedno z tých, ktorá tento projekt podporila. To však vôbec nie je zlé, nakoľko kopec smart zariadení tohto asistenta podporuje. Zároveň sa tak môžeš opýtať rôzne otázky, či dokonca si zavolať Uber.

Okrom toho si na šošovke môžeš nechať zobraziť tvoj aktuálny kalendár s nadchádzajúcimi udalosťami, počasie v tvojom meste či prichádzajúce správy, ktoré ti Alexa môže aj prečítať. Samozrejme len v angličtine. Nechýba tiež podpora navigácie. Súčasťou balenia je aj špeciálne púzdro, v ktorom sa okuliare môžu dobíjať. Bohužiaľ nie je známa ich výdrž. Známa je však cena, ktorá je na hranici 599 dolárov, čo je veľmi príjemná cenovka.

inteligentné okuliare
NORTH

Bohužiaľ doručenia na Slovensko sa zrejme nedočkáme, nakoľko každá objednávka sa vybavuje aj priamo na predajni, kde sa pomocou 3D prístroja vyberie vhodná veľkosť okuliarov. Je však dobré vidieť, že sa našiel výrobca, ktorý to s takýmito okuliarmi znova skúsil a ak by sa k nemu pridalo viacero, ktorí by vedeli zásobiť trh globálne a za podobnú cenu, bola by to paráda.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom