Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Americké regulácie v oblasti technologického priemyslu, ktoré odstavili napríklad Huawei od používania Google služieb, boli azda najhorúcejšou témou minulého roka. Len málo spoločností s pôsobnosťou mimo USA však odvtedy ostalo pre tamojších výrobcov elektroniky rentabilných.

Jednou zo spoločností, ktorá si doslova prešla skúškou ohňom a získala prísnu licenciu, je Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC). Taiwanský výrobca naďalej inovuje s pôsobnosťou aj v USA a ako sme ešte koncom minulého roka informovali, 3 nm čipy z ich produkcie by mali prísť už budúci rok.

Ako ale aktuálne upozorňuje portál Nikkei Asia, vybraná dvojica už čipy, vyrábané najmodernejšou technológiou, testuje. Procesory vyrábané 3 nm procesom už totižto sú na stoloch Applu a Intelu.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd.

Zdroj pripomína, že ešte efektívnejší proces v porovnaní s 5 nm výrobou dokáže na rovnakej ploche čipu priniesť až 15 % nárast výkonu pri zredukovaní spotreby energie o 30 %.

Spomínaný 5 nm výrobný proces je aktuálne využívaný u procesoroch iPhonu 12, kedy sa diskutuje, že by na takúto produkciu malo AMD prejsť aj s Zen 4 generáciou pri notebookoch budúci rok.

Očakáva sa teda, že práve testovaný 3 nm čip bude ako prvý osadený v budúcoročnej generácii iPadu, čiže ho neočakávame skôr ako v druhej polovici 2022. Jeden zo zdrojov však naznačil zaujímavé informácie, týkajúce sa druhej zo spomínaných spoločností:

Naplánovaný objem čipov vyrábaných pre Intel je aktuálne väčší, ako pre Apple iPad, postavený na procesore vyrobenom 3 nm technológiou.“

Ide o zaujímavý skok spoločnosti, keďže zatiaľ čo AMD už niekoľko piatkov vyrába 7 nm spôsobom, Intel sa ešte len nedávno usadil na 10 nm výrobnom procese. Prechod na 7 nm výrobu tak spoločnosť odhadovala až na rok 2023.

Intel sa pritom ešte začiatkom roka nechal počuť, že sa púšťa do spolupráce s TSMC rovno hneď do niekoľkých projektov. Ide tak o úplne prvý prípad v histórii Intelu, kedy vydáva produkciu primárnych produktov mimo svoje vlastne výrobné priestory. Neočakávame však, že Intel sem presunie výrobu celej svojej produktovej základne.

Upevní Intel svoje postavenie na poli ultrabookov?

Je pritom zaujímavé sledovať trend, ktorý dvaja rivali nastolili. AMD totiž už niekoľko rokov víťazil nad Intelom v hrubých testoch najmä vďaka skoršej implementácii najnovších procesov.

Teraz však Intel 5 nm výrobný proces (aspoň u vybraných produktoch) preskočí a rovno sa vrhne na 3 nm. Skôr ako vlajkových lodí sa ale dočkáme slabších čipov, určených pre čo najúspornejšie, pravdepodobne prenosné zariadenia podobné iPadu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú