Na internet unikli informácie o očakávanej vlajkovej lodi Intelu. Čip, ktorý zatiaľ ešte nie je plnohodnotne v predaji však naznačuje svetlé časy, o téme informuje Wccftech.

Zdroj čerpá informácie od používateľa OneRaichu, ktorý otestoval procesor Intel Core i9-12900K v obľúbenom benchmarku Cinebench R20. Naznačuje, že Intel až o niekoľko nezanedbateľných percent prekonáva AMD. Zároveň ale treba brať na zreteľ, že výsledky nie sú finálne, keďže sa ešte stále nejedná o plnohodnotne dostupný čip.

Intel Core i9-12900K je vlajková novinka 12. generácie pomenovanej Alder Lake a ide o desktopovú jednotku pozostávajúcu z 8 Golden Cove jadier a 8 jadier Gracemont. V praxi teda ide o 16-jadrový procesor s 24 vláknami, pričom dve Golden Cove jadrá dokážu pracovať na maximálnej frekvencii až 5,3 GHz, zatiaľ čo celá osmička Gracemont jadier funguje na 5,0 GHz.

Nechýba ani špičková výbava v podobe 30 MB L3 cache pamäte či TDP na úrovni 125 W (power level 1), respektíve 228 W (power level2). Používateľ OneRaichu, ktorý mal to šťastie a dostal sa k predprodukčnému čipu, naznačil, že nárast výkonu v porovnaní s AMD Ryzenom 9 5950X činí až 20 %.

Pri vodnom chladení totiž novinka Intelu dosiahla hodnotenie jedného jadra až 810 bodov (Ryzen 9 5950X 650 bodov) a pri viacerých jadrách až 11 600 bodov (Ryzen 5950X 10428 bodov). To je 25 % nárast výkonu jedného jadra a 11 % nárast pri viacerých jadrách (výsledky sú pritom dosiahnuté v netaktovanom stave).

Pôjde o najsilnejší bežne dostupný desktopový procesor na trhu?

Intel niekoľko rokov za Ryzenmi zaostáva, no tentokrát vyšší výkon nahrabal najmä zefektívnením 2. fázy TDP (power level 2), kde je čip efektívnejší až o 8,8 %, informuje Tom’s Hardware. Keďže ide o takzvané kvalifikačné jednotky, procesor samotný v oficiálnom predaji nie je, čo však neznamená, že sa nedá zakúpiť.

Zdroj dodáva, že práve tieto predproukčné (kvalifikačné) kusy sa hneď niekoľké predali, pričom predajcovia pochádzali z Číny. Aj keď dátum vydania známy nie je, hodnota Intelu Core i9-12900K sa na prepredajnom trhu vyšplhala až na 1000 dolárov.

Podľa čínskeho zdroja Yuuki_AnS, jeden kus sa v uplynulých hodinách predal za 8100 čínskych juanov, čo je v prepočte 1062 €. Používateľ Twitteru dodáva, že predal zároveň aj matičnú dosku podporujúcu takýto čipset za 7400 čínskych juanov, teda okolo 970 eur.

Vyzerá to tak, že Intel má v segmente vlajkových čipov našliapnuté na deklarovaný výkon porovnateľnej alternatívy od AMD. Na druhej strane, porovnávalo sa s minuloročným, obdobne špecifikovaným modelom. Karty sa tak zamiešajú ako v momente plnohodnotne spustenej Alder Lake generácie, tak najmä pri predstavení AMD procesorov postavených na Zen 4 architektúre budúci rok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom