Apple v mobilnom segmente dominuje najmä vďaka prepojenosti hardvéru a softvéru. Minulý rok však konečne vstúpil aj na územie vlastných „veľkých“ čipov, pričom sa ukázalo, že zavedenie M1 procesorov patrilo medzi jedno z najlepších rozhodnutí firmy.

Oponujúci tábor však vo vodách ARM architektúry nemá takéto šťastie. XDA Developers ale informuje o nečakanej spolupráci, ktorá toto tvrdenie môže otočiť. Intel totiž predstavil plán na nasledujúce roky, kedy už o niekoľko mesiacov začne budovať procesory pre dlhoročného konkurenta, spoločnosť Qualcomm.

Niekoľkonásobne úspornejšia architektúra ako čokoľvek, čo teraz máme

V správe rezonuje najmä úplne nová architektúra pomenovaná RibbonFet. Platforma bude niesť označenie Intel 20A, pričom pôjde o skupinu čipov vyvíjaných priamo pre Qualcomm. Spoločnosť si týmto sľubuje, že vstúpi do segmentu angströmov, čo je archaická dĺžková miera, predstavujúca jednu desatinu nanometra.

Jeden z prvých čipov, predstavených už v roku 2024, by mal byť postavený na architektúre 20 angströmov. Len pre porovnanie, A14 Bionic v iPhone 12 je postavený 5 nm výrobným procesom, čo však ešte stále nie je štandardom a ide skôr o výnimku. Na druhej strane sa očakáva, že bežný segment (napríklad AMD) sa k 5 nm neposunie skôr ako s Zen 4 generáciou budúci rok.

Aj keď sa zdá, že takáto dohoda dvoch protichodných spoločností je nezmyselná, v konečnom dôsledku z nej môžu vyťažiť obidvaja výrobcovia. Intel totiž v minulosti na mobilný a ARM trh vstúpil už niekoľkokrát a nebudeme klamať, ak napíšeme tvrdenie, že takmer vždy pohorel.

Na druhej strane je tu ale Qualcomm, ktorý je vedľa dedikovaných Apple procesorov právoplatnou dvojkou v mobilnom segmente. Rovnako sme v minulosti mohli nájsť hneď niekoľko notebookov so Snapdragonom, no žiadny z nich nepresvedčil väčšinu k tomu, že ARM je na Windowse správna cesta.

Na škodu je, že viac informácií o 20A platforme známych nie je. Spojili rivali sily proti kalifornskému gigantovi a jeho špičkovému M1 čipu a ponúknu konečne silný, no úsporný ARM procesor? To sa, žiaľ, skôr ako v roku 2024 s veľkou pravdepodobnosťou nedozvieme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú