Článok o nových mobilných AMD procesoroch zo začiatku roka sme ukončili polemizovaním nad budúcimi plánmi Intelu. Ten, ako vieme, už niekoľko generácií zaostáva za konkurenciou najmä vďaka využívaniu staršieho a nie tak efektívneho výrobného procesu.

Intel však dnes konečne ohlásil nové procesory určené pre tých najnáročnejších mobilných používateľov. Po dlhoročných odkladoch, generácia Tiger Lake prechádza na 10 nm SuperFin výrobný proces, keďže Intel sa pri vybraných modeloch ešte stále držal 14 nm.

Intel sa pomaly, ale isto doťahuje

Len pre porovnanie, najvýkonnejšie procesory AMD vybudované na architektúre Zen 3 sú už vyrobené 7 nm procesom. Intel aktuálne predstavil šesticu nových čipov z rady Tiger Lake H, teda výkonnejšej divízie procesorov pre notebooky. Pre upresnenie, Intel bol pri produkcii šesť a osemjadrových čipov stále zaseknutý na 14 nm procese.

Novým najvýkonnejším mobilným modelom je tak jednotka Intel Core i9-11980HK, ktorá ponúkne až 8 fyzických jadier pri 16 jadrách. Základný takt 2,6 GHz sa v režime Turbo dokáže dostať až na vytúženú hranicu 5,0 GHz, a to všetko pri TDP v rozhraní 45 až 65 W.

Intel

Portál Tom’s Hardware ale uvádza, že pri vysokej záťaži a efektívnej konštrukcii zariadenia sa dokáže základné TDP vyšplhať až na 110 W. Mimochodom, ide o jedinú novinku, ktorú bude možnosť taktovať, a to ako pri frekvencii jadier, tak aj grafiky a pamäte.

Vedľa najschopnejšieho modelu z výberu predstavil Intel aj o niečo skromnejšie modely. Spoločnosť po 8 jadrách a 16 vláknach siahla aj pri modeloch Core i9-11900H so základnou frekvenciou 2,5 GHz a turbom až k 4,9 GHz, respektíve Core i7-11800H s frekvenciou 2,3 a turbom až 4,6 GHz.

TDP pri týchto čipoch sa pohybuje na hranici 35 až 45 W, čo v praxi znamená, že používatelia budú musieť byť pri výbere notebooku o to viac ostražití.

Výrobcovia sa totiž v závislosti od riešenia chladenia a konštrukcie môžu ustáliť kdekoľvek v tomto rozpätí. Konzumenti tak narazia na rovnaký čip v niekoľkých notebookoch, kde jeden bude ohraničený maximálnym TDP 45 W, zatiaľ čo iný model zase 40 W.

Intel

Novinky uzatvára dvojica šesťjadrových (12 vláknových) čipov. Core i5-11400H bude v pokoji pracovať pri 2,7 GHz, kde po zapojení Turbo režimu sa frekvencia vyšplhá až k 4,5 GHz. Najslabší medzi novinkami je Core i5-11260H s 2,6 GHz a Turbom až 4,4 GHz. Rovnako ako čipy vyššie, aj tu dôjde k rozpätiu TDP od 35 až po 45 W.

Wccftech zároveň poukazuje na porovnávanie najsilnejšieho Intelu, Core i9-9980HK s priamou konkurenciou v podobe AMD Ryzen 9 5900HX. V poskytnutých prospektoch čip Intelu prekonáva v hrubej sile AMD u každého vybraného titulu o 20 %.

AMD má z dlhodobého hľadiska stále navrch

O poskytovaní laboratórnych porovnaní Intelom sme v súvislosti s M1 čipom od Apple už písali, takže tieto informácie treba brať s rezervou. Na druhej strane ale môžeme nové Tiger Lake čipy so sufixom H považovať za návrat do bojového ringu.

Výhodou AMD je ale stále efektívnejší výrobný proces, ktorý by pri ďalšej iterácií čipov dokázal zmenšiť výkonnostnú  rezervu ľavou zadnou. Najmä ak zoberieme na zreteľ udržateľnosť teplôt a throttlingu.

Práve preto by sme sa radi dožili doby, keby by sa Intel plnohodnotne presunul k 7 nm výrobným linkám rovnako ako konkurencia, čo by s najväčšou pravdepodobnosťou vrátilo pomyselnú korunu hrubého výkonu dlhoročnému a snáď už aj zabudnutému šampiónovi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP