To, že minulý rok predstavené čipy M1, dostupné pri vybraných zariadeniach Apple patria medzi najzlomovejšie míľniky technologického sveta posledných rokov, je holý fakt. Portál Tom’s Hardware však upozorňuje na pomerne tragický protiútok Intelu, ktorý subjektívne stavia 11. generáciu svojich procesorov nad dedikované riešenie Apple.

Intel v testovaní porovnával Windows notebook s Intelom i7-1185G7 a 16 GB RAM a MacBook Pro s rovnakým objemom operačnej pamäte a M1 čipom. Oblasti, kde Intel „porazil“ M1 by sa dali rozdeliť na týkajúce sa výkonu a na tie, kde figuruje (ne)kompatibilita nového čipu Apple.

Jedným z najviac bizarných testov je porovnávanie rýchlosti exportovania prezentácie z PowerPointu do PDF a pri promptnosti makier v Exceli, kde Intel bol až 2,3-násobne rýchlejší.

Aj keď ide o pozoruhodné zistenie, jeho relevantnosťou v reálnom svete si nie je istý snáď nikto, čo podtrhuje aj fakt, že takýto benchmark je v technologickom segmente prinajmenšom ojedinelý.

Porovnávanie jabĺk s hruškami

Intel porovnal výsledky benchmarku WebXPRT 3. Tento test sa sústredí na počínanie daného počítača v online priestore skrz prehliadač, kedy sa komplexne sledujú jednotlivé parametre (AI, vylepšovanie obrazu, šifrovanie a mnohé ďalšie), ktoré v konečnom dôsledku reprezentujú každodenné surfovanie webom.

Intel

Pri porovnávaní dvojice zariadení, Intel variant je vo vybraných oblastiach svižnejší až o 30 %, pričom v oblasti vylepšovania fotografií bol rýchlejší až trojnásobne. Test prebiehal v prehliadači Chrome, ktorý je na M1 Macoch podporovaný už natívne.

Reprezentatívne výsledky v prípade Safari, podstatne optimalizovanejšom a primárnom riešení Macov, však zohľadnené nie sú, kedy veríme, že výkonnostná medzera by sa podstatne zúžila.

Totálnym alibizmom je následné porovnávanie zaradení v prostredí softvéru Topaz Lab, kde Intel Core i7-1185G7 rozniesol M1 čip na plnej čiare. Tu PCWorld ale pripomína, že AI funkcionality programu sú výnimočne veľmi dobre vybudované pre Intel čipy, kde táto spoločnosť v priamom súboji porazila aj referenčné Ryzeny.

Intel

Intel sa rovnako chváli, že ich čip je až 1,7-násobné rýchlejší v prostredí Premiere Pro a 1,5-násobne schopnejší v emulovanom Photoshope a Lightroome. Premiere Pro však na M1 Macoch plnohodnotne natívne zatiaľ nebeží, keďže program je od decembra vo fáze Beta a finálna verzia príde až v priebehu tohto roka.

V druhom spomínanom teste opäť dochádza k pomiešaniu vstupných premenných. Intel priznáva, že testy prebiehali na emulovaných verziách, čo mu určite v prípade výkonnosti Photoshopu neprospelo.

Na druhej strane ale nechápeme, prečo zvolili emuláciu aj pri Lightroome, keďže tam je natívna verzia dostupná už prakticky od samotného uvedenia zariadení do predaja.

M1 nevie hrať hry = výhra pre Intel

Nie je prekvapením, že Apple zariadenia nie sú stvorené na hranie hier. Intel rozdelil prezentovaný herný graf na dve polovice, kde v časti s nulami pri výsledkoch fps sú uvedené hry, ktoré na týchto procesoroch nie sú spustiteľné.

Pri uvedených kompatibilných hrách je vyššia plynulosť u Intelu skôr otázna, no stále si myslíme, že takéto porovnávanie nie je zo strany konkurencie férové.

Intel

Rovnako rozporuplné výsledky ponúkol Intel aj pri životnostiach batérie. Pri kombinovanom využívaní, streamingu Netflixu, surfovaní internetom a jase 250 nitov, MacBook Air M1 porazil Acer Swift 5 len o 6 minút. Kritika Intelu je v tomto prípade smerovaná k oficiálnym tvrdeniam Applu, kde je daná výdrž uvádzaná až 18 hodín.

Tieto hodiny sú pravdepodobne dosiahnuteľné, no pri značne odlišných podmienkach (nižší jas, menšia aktivita, využívanie optimalizovanej Apple TV aplikácie) využívania. Porovnávanie končí vyčítaním absencie podpory externých grafických kariet, kedy si dovolíme fabulovať, že ide len o otázku času.

Intel

Intel sa v tomto prípade chytá posledných stebiel a keďže v hrubej výkonnosti nedokáže poraziť AMD, lacno útočí na diametrálne odlišne zmýšľajúci Apple. Ten však kraľuje hneď v niekoľkých oblastiach, ktoré Intel samozrejme nespomenul.

Nielenže nové modely s M1 čipmi sú extrémne tiché, kedy MacBook Air dokonca nedisponuje ani ventilátorom, ale v blízkej budúcnosti sa dočkáme ešte väčšej miery optimalizovaných aplikácií, spríjemňujúcich a zjednodušujúcich používanie týchto zariadení.

Zároveň testy nezohľadňovali dedikované riešenia Applu, akým je napríklad Final Cut Pro, a len okrajovo sa zaoberali rozhodne efektívnym prehliadačom Safari, ťažiacim najmä z prepojenia operačného systému s najnovším hardvérom.

Navyše, ide o prvú generáciu vlastných procesorov. Veríme, že s ďalšími iteráciami dôjde k zlepšovaniu ako výkonu, tak aj optimalizácie, čo priláka ďalšie softvérové spoločnosti k väčšiemu prepojeniu s týmto, aktuálne relatívne novým kusom hardvéru.

Čítajte viac z kategórie: Smartfóny

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú