Po rokoch odkladania sa Intel konečne odhodlal oficiálne predstaviť svoje prvé procesory vyrobené 10 nm technológiou, ktoré prinášajú viacero zmien v architektúre a doteraz najvýkonnejšiu grafiku. Čipy s kódovým označením „Ice Lake“ dostali tiež nové a pre niekoho mätúce označenie, informuje PCGamer. Intel sľubuje vyšší výkon a väčšiu rýchlosť procesorov Ice Lake, no náročných používateľov neohromia a uplatnia sa najmä v prenosných zariadeniach.

Oficiálny debut týchto nových čipov prišiel počas konferencie Computex 2019, na ktorej Intel odhalil všetky ich detaily a vylepšenia. Nejde však o žiadne prelomové kúsky, ktoré by svojim výkonom prepisovali rekordy v benchmarkoch. 10. generácia týchto procesorov je zatiaľ určená predovšetkým pre mobilné zariadenia ako ultrabooky a tablety.

Prvé 10 nm procesory Intelu sú tu

Nové čipy s označením „Ice Lake“ rozdelené do „U“ a „Y“ verzií prichádzajú s TDP 9 W, 15 W a 28 W, pričom najlepšie modely majú 4 jadrá, 8 vláken a ten najvýkonnejší poskytuje po pretaktovaní maximálnu pracovnú frekvenciu 4,1 GHz. Intel prezradil, že výkon nových procesorov vzrástol o 18 %, no zarážajúce je toto porovnanie s procesormi Skylake, ktoré mali debut už pred 4 rokmi, informuje The Verge. Výkon jedného jadra sa taktiež zvýšil vďaka novým jadrám Sunnycove, no tentokrát to Intel porovnal s takmer 5-ročnou generáciou Broadwell.

Aby však potešil používateľov náročnejších na grafiku, vybavil nové čipy Ice Lake GPU s výpočtovou silou viac ako 1 teraflop, ktorú bude možné využiť pri vysokovýkonných aplikáciách. Pri procesore s TDP 15 W tak ide o úctyhodný výkon, ktorý by v minulosti nedosiahol ani čip s 28 W TDP v hrubšom laptope. Navyše, zvýšenie výkonu sa má prejaviť vo viacerých oblastiach, pričom Intel sľubuje až 2-násobne rýchlejšie dekódovanie HEVC formátu, vyššiu kvalitu videa pri menších veľkostiach a aj 2,5-násobne vyšší výkon umelej inteligencie.

Nenechaj si ujsť
Ako AMD rozbíja Intel na kusy a začína ovládať trh. Zahraničné benchmarky sú jednoznačné

Grafika však nebude silnou stránkou pre hráčov, ktorí si s integrovaným GPU v procesore rozhodne neužijú taký výkon ako pri externých jednotkách. Intel potvrdil, že nová grafika aktuálne podporuje 3 monitory s maximálnym 5K rozlíšením pri obnovovacej frekvencii 60 Hz alebo 4K monitory so 120 Hz a 10-bitovou farbou. Dostalo sa tiež na podporu VESA Adaptive Sync. Okrem toho stavila 10. generácia Intel procesorov aj na Thunderbolt 3, Wi-Fi 6 štandard či podporou operačnej pamäte DDR4 o frekvencii 3200 MHz.

Spoločnosť už prezradila aj odporúčané ceny, avšak zatiaľ iba pre procesory Core i5 a i3 zo série „U“. Prvý procesor Intel Core i7-1068G7 síce zatiaľ podľa PCGamer cenovku nedostal, no ďalšia i7-ka „1065G7“ má by dostupná za cenu 385 €. Intel Core i5-1035G7 by mal stáť približne 290 €, jeho verzia „1035G4“ následne 280 € a Core i5 s označením „1035G1“ ponesie cenu 270 €. Procesor Core i3-1005G1 by mal byť dostupný za 255 €. Ceny sa však môžu mierne líšiť. Detailný prehľad nových čipov nájdeš aj v priloženej tabuľke.

[supsystic-tables id=54]

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú