Spoločnosť Intel je známa predovšetkým výrobou procesorov, ktoré spoločne s AMD majú majoritný podiel na trhu v desktopoch a notebookoch. Hoci to niekoho prekvapí, Intel má tiež monopol na poli grafických kariet, kde zaberá až 70 % trhu. Dôvodom sú, samozrejme, integrované grafické karty, ktoré sa nachádzajú vo väčšine predaných notebookov.

Spoločnosti to zrejme nestačí a tak hľadá spôsob, akým by mohla zvýšiť nielen tento podiel, ale predovšetkým svoje príjmy. Už v roku 2018 spoločnosť oznámila záujem o vytvorenie dedikovanej grafickej karty, ktorá by mohla konkurovať Nvidii a AMD. Ich uvedenie na trh sa očakáva už tento rok, pričom na internete sa už objavili informácie o tom, čo môžme o nich očakávať – informujú portály TechRadar a TomsHardware.

Hlad jej nechýba

Prvá dedikovaná grafická karta od Intelu bola predstavená už na CES 2020, no veľa informácií sme sa o nej nedozvedeli. Čo je však známe je to, že pôjde o kartu nižšej strednej triedy, ktorá neponúkne príliš veľký výkon, no na druhú stranu sa odvďačí priaznivou spotrebou. Dôležité je však, že ide o kartu založenú na novej architektúre rady Xe. Dozvedáme sa však informácie aj o ďalších kúskoch, kde môžme predpokladať, že Intel bude mať záujem aj o segment pracovných staníc a serverov.

Portál Videocardz zverejnil zoznam 7 grafických kariet, ktoré by mali byť v blízkej dobe predstavené. Rozdelené sú do dvoch kategórií SDV (Software Development Vehicles) a RVP (Reference Validation Platforms). Prvá z nich by mala byť dostupná pre vývojárov (SDV), pričom karty označené ako RVP by mali byť bližšie tým, ktoré sa budú reálne dostupné pre kupujúcich.

Videocardz

Ako ukazuje tabuľka vyššie, môžme sa tešiť aj na poriadne výkonné grafické karty, ktoré budú spĺňať tie najvyššie požiadavky. Usudzovať to možno aj z predpokladaného TDP, ktoré môže v niektorých prípadoch dosahovať až 500 W, pričom si vyžaduje masívne napájanie 48 V. Z pohľadu pamätí by malo ísť o HBM2e čipy. Ďalšou nemenej zaujímavou informáciou je prítomnosť viacerých čipletov, pričom najvyššia kategória by ich mala mať až 4 (tiles).

Intel

Každá táto „dlaždica“ by mala obsahovať 128 EU (execution unit), čo vo výsledku môže predstavovať až 512 EU. Ak by sa tieto informácie potvrdili, spoločnosť Intel by bola prvou, ktorá podobné riešenie s „dlaždicami“ predstaví u grafických kariet. Podobný spôsob síce už využíva AMD, avšak zatiaľ len u procesorov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom