Kým ešte pred pár mesiacmi spoločnosť Intel vyhlasovala, že ich dvoj a štvorjadrové procesory plne postačujú, dnes je situácia úplne iná. S príchodom novej generácie Ryzen od AMD vznikla zdravá konkurencia, ktorá Intel donútila spraviť radikálne kroky. Nová 9. generácia procesorov prinesie výkon, aký tu v mainstreame ešte nebol.

V súčastnosti dostupná 8. generácia Intel procesorov prišla na trh s vítanými novinkami. Zvýšil sa počet natívnych jadier v procesoroch a íčkové rady konečne nemali v ponuke pomerne nedostatočné dvojjadrá. Nová generácia posunie túto hranicu ešte ďalej a jej hlavným súperom bude súčasný high-end od AMD, procesor Ryzen 7 2700X.

Vylepšenia na správnych miestach

Prvý prehľad toho, aký výkonný bude nový procesor Intel Core i7-9700K priniesol portál El Chapuzas Informatico. Dostupné sú aj prvé testy, v ktorých sa porovnáva ako herný, tak aj výpočtový výkon v porovnaní s procesormi Ryzen a súčasnou Coffe Lake platformou Intelu. Ide vôbec o prvý 8 jadrový procesor, ktorý bude dostupný pre masy. Cenovo by sa procesor mal pohybovať niekde okolo čiastky 350 €, čo je o čosi viac než stojí Ryzen 7 2700X. Maximálny takt sa zastavil na hodnote 4,6 GHz (všetky jadrá), pamäť cache má veľkosť 12 MB, no nie je tu prítomná technológia Hyper-Threading (HT). Procesor má tak 8 jadier a 8 vlákien.

Intel Core i7-9700K
Zobraziť celú galériu (17)
El Chapuzas Informatico

Aj keď súčasná i7 podporuje HT, nová generácia bude o čosi výkonnejšia, a to hlavne kvôli vyššiemu počtu natívnych jadier a vyšším taktom. Základná frekvencia je nastavená na 3,6 GHz. V prípade potreby je možné pretaktovať jedno jadro na 4,9 GHz, 2 jadrá na 4,8 GHz, 4 jadrá na 4,7 GHz a všetky jadrá dokážu tikať na 4,6 GHz. A to všetko pri maximálnom TDP 95W (v reále to zrejme bude viac). To sú však základné hodnoty. Procesor bude možné pretaktovať až na 5,0 GHz, a to na všetkých 8 jadrách. Tento takt bol otestovaný na bližšie nešpecifikovanej doske Z390 a pri napätí 1,4 V. Teplota však atakovala 90 stupňov. To by sa však malo zmeniť s novým biosom a napätie by mohlo klesnúť až k 1,2 V, čo teploty významne zníži.

Vyrovnaný súboj

V porovnaní so súčasnými procesormi je vidieť posun hlavne vo výkone na jedno jadro, kde Intel Core i7-9700K bezkonkurenčne vládne. Vo viacjadrovom teste však na Ryzen 7 2700X stále nestíha, nakoľko AMD svoj procesor o HT neukrátilo. Dostupný je však aj s HT, no to je už rada i9, ktorá je už niekde inde.

Intel tiež potvrdzuje svoju rolu najlepšieho procesoru pre hranie hier. Pri testovaných hrách dominuje v každej jednej kategórii, a to stále nie je vo fáze hotového produktu. Určite sa budú dolaďovať rôzne detaily a výkon pôjde ešte hore.

Základné informácie

Dôležitou informáciou je to, že Intel sa po x rokoch konečne vracia k pájaným procesorom. To znamená lepší odvod tepla a hlavne dosiahnutie lepších taktov. Taktiež bude nová generácia kompatibilná so súčasnou sériou čipsetov Intel 300. Medzi ďalšími podporovanými technológiami je Intel Oprane, Thunderbolt , až 40 PCI-e liniek, Intel Wireless-AC a USB3.1 druhej generácie.

Prečítaj si tiež
Intel Core i7-9700K extrémne pretaktovali. Všetkých 8 jadier prekročilo ohromnú frekvenciu

Zatiaľ neboli zverejnená žiadna oficiálna správa o vydaní či cene procesorov, no to sa dozvieme už v blízkych mesiacoch. Cena Intel Core i7-9700K 8C/8T by však mala byť okolo 350 €, zatiaľ čo Intel Core i9-9900K 8C/16T bude približne o 100  drahší. Uvidíme tiež, s čím príde aj AMD, ktoré by malo ako prvé presedlať na 7nm výrobný proces, čo by výkon pohnalo raketovo smerom nahor.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom