Spoločnosť Intel pred pár dňami začala s predstavovaním ôsmej generácie procesorov. Na svoje si príde každá kategória používateľov, teda od nenáročných používateľov lacnejších zariadení, až po náročných hráčov, ktorí si potrpia na namakaný hardvér.

Rada Core i3 bola vždy určená pre cenovo dostupnejšie zariadenia a inak tomu nie je ani pri najnovších modeloch. Bavíme sa teraz o rodine Coffee Lake, ktorá obsahuje procesory určené pre klasické desktopy. Celkovo bude ôsma generácia obsahovať rodiny Kaby Lake, Coffee Lake a Cannonlake, ktoré sa budú líšiť architektúrami. Dočkáme sa teda akéhosi mixu 14 nm+, 14 nm++ a 10 nm čipov.

Nenechaj si ujsť
Intel predstavil svoje najpokročilejšie procesory určené pre ultrabooky. Prinášajú perfektný výkon pri nízkej spotrebe
i3-ka ako ju nepoznáme

Aj keď procesory Core i3 z ôsmej generácie budú stále považované za tú najnižšiu triedu, ich výkon bude až prekvapivo vysoký. Dokazuje to uniknutý benchmark z CPU-Z, ktorým si prešiel Core i3-8350K — jediný z trojice s možnosťou pretaktovania. Ten disponuje štyrmi jadrami a štyrmi vláknami taktovanými na 4.0 GHz. Za zmienku stojí aj 8 MB cache a najvyšší možný tepelný výkon na úrovni 95 W. Pod radou i3 síce ešte nájdeme ďalšie dva procesory, no i3-8350K je spomedzi nich rozhodne najvybavenejší.

intel core i3

zdroj fotografie: Weibo

Poďme sa teda už pozrieť na výsledky z benchmarku CPU-Z. Z testu jedného vlákna vzišiel výsledok 503.3 bodov a test viacerých vlákien priniesol skóre 1982.0 bodov. Skóre hovorí za všetko — nová i3-ka šliape na päty jednému z najlepších procesorov predošlej generácie, a to konkrétne modelu Core i7-7700K. Ten totiž získal v teste jedného vlákna len 492 bodov a v teste viacerých vlákien skóroval s 2648 bodmi. V druhom prípade má teda výrazný náskok procesor z rady i7, no má základnú frekvenciu 4.2 GHz a zvýšenú frekvenciu 4.5 GHz.

Názov CPU i3-8100 i3-8300 i3-8350K
CPU rodina Coffee Lake-S Coffee Lake-S Coffee Lake-S
CPU proces 14nm 14nm 14nm
CPU jadrá 4 4 4
CPU vlákna 4 4 4
Základná frekvencia 3.60 GHz 4.0 GHz 4.0 GHz
Pretaktovanie Nie Nie Áno

Naproti tomu, i3-ka ponúka základnú frekvenciu 4.0 GHz, no pri menšom pretaktovaní by ešte mohla i7-čke narobiť problémy. Tieto čísla sú zaujímavejšie o to viac, že procesory z rady Intel sa majú predávať za veľmi prijateľné ceny – za menej ako 200 dolárov. Ak sa nakoniec tieto špekulácie potvrdia, ôsma generácia rozhodne bude mať čím zaujať. Jej príchod na trh sa očakáva niekedy v priebehu októbra

Pošli nám TIP na článokIné zariadenia