Len nedávno sme ti priniesli informácie o dátumoch príchodu nových procesorov Intel Core X-série. Spoločnosť teraz dáva fanúšikom do pozornosti nový dátum, kedy budú mať premiéru jej procesory 8.generácie, Intel Core Coffee Lake. Túto významnú udalosť bude možné dokonca sledovať naživo prostredníctvom streamu. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Mnohí milovníci nových počítačových technológií už dlho čakajú na 8. generáciu procesorov od Intelu, ktoré majú so sebou priniesť výrazné zmeny. Udalosť, počas ktorej bude rodinka Coffee Lake debutovať, si budú môcť fanúškovia pozrieť naživo. Počas predstavenia sa zoznámia s novými vylepšeniami týchto čipov. O nich im porozpráva aj sám Gregory Bryant, senior viceprezident a generálny manažér klientskej počítačovej skupiny Intelu. Diváci taktiež uvidia pohľad na niektoré skvelé systémy, ktoré budú využívať práve túto novú 8. generáciu procesorov.

zdroj fotografie: Intel

Tie so svojím výkonom zvládnu bez problémov aj obsah vo virtuálnej realite, čo bude demonštrovať jej tvorca. Ako sú nové čipy Intel Core Coffe Lake navrhnuté, čo všetko prinášajú a aké vylepšenia môžu prísť v budúcnosti, môžeš aj ty zistiť už 21. augusta o 15:00 nášho času, keď si naladíš živé vysielanie na Facebooku alebo priamo na webe. Počas tohto predstavenia však môžu byť predstavené aj nové OEM notebooky či desktopové a iné nové zariadenia. Ak teda aj ty patríš k fanúšikom Intelu, túto akciu si nesmieš nechať ujsť, no pozrime sa už, čo všetko môžeme od tejto novej generácie procesorov očakávať.

Intel Core i7-8700K: 6-jadrová vlajková loď

Tento nadupaný procesor vyrobený 14 nm výrobným procesom prinesie majiteľovi 6 výkonných fyzických jadier a 12 vlákien. Hovorí sa, že by táto novinka mala byť kompatibilná aj s päticou LGA 1151, čo však predchádzajúce informácie vyvracali. Výrobcovia matičných dosiek by tým rozšírili podporu procesorov Coffee Lake aj na matičné dosky rady „200“ a „300“. Základná pracovná frekvencia tohto výkonného kremíka bude činiť 3,7 GHz. Tá sa však pri rôznych verziách procesora bude môcť pretaktovať na rôzne hodnoty. Pri 6-jadrovom modeli sa s „boostom“ dostane úroveň 4,3 GHz, zatiaľ čo 4-jadrový súrodenec dostane 4,4 GHz. Varianta s 2 jadrami sa bude môcť nakopnúť na 4,6 GHz a pri 1 jadre sa frekvencia vyšvihne až na 4,7 GHz.

zdroj fotografie: Intel

Na základe týchto detailov bude ich výkon oproti aktuálnej sérii značne vyšší, pričom procesory Coffee Lake prídu odomknuté, teda s možnosťou pretaktovania. Maximálny tepelný výkon pri novej i7-ke bude 95 W. Na palube tejto vlajkovej lode nájdeme aj 12 MB vyrovnávacej pamäte v spojení s grafikou GT2 rady iGPU. Prítomná bude aj podpora operačnej RAM pamäte DDR4 so základnou frekvenciou  2666 MHz, no po pretaktovaní môže stúpnuť až na viac ako 4400 MHz. To všetko dostane zákazník za zhruba 300 €, pričom si Intel Core i7-8700K bude môcť kúpiť už v 3. kvartáli tohto roka.

Intel Core i5-8600K: Uspokojí priemerných hráčov

Aj tento nový zástupca línie Coffee Lake bude disponovať 6 jadrami, no neponúkne viacero vlákien. Rovnako ako jeho silnejší súrodenec, tak aj tento čip má byť nakoniec kompatibilný s päticou LGA 1151, no prinesie o 3 MB menšiu vyrovnávaciu pamäť. O dostatok výkonu však núdza jednoznačne nebude.

zdroj fotografie: Intel

Nenechaj si ujsť
Najvýkonnejší procesor v histórii Intelu bude 18-jadrový Core i9-7980XE. Vieme, kedy bude dostupný a koľko bude stáť

Základná frekvencia tohto procesora je stanovená na hodnotu 3,6 GHz, pričom ju „boost“ pri verzii so 4 a 2 jadrami zdvihne na 4,2 GHz. 1-jadrový model bude môcť pracovať s najvyššou pracovnou frekvenciou 4,3 GHz. TPD, teda maximálny tepelný výkon, bude znova činiť 95 W. Zákazník za tento procesor zaplatí prijateľných 210 €, čím si môže odložiť nejakú čiastku bokom aj na ďalší hardvér svojho počítača.

Intel Core i3-8350K: Malé, veľké prekvapenie

Ako odpoveď pre konkurenciu Intel predstaví aj tento procesor Core i3-8350K. Ten zrejme bude ako jediná i3-ka novej série vybavený možnosťou pretaktovania, pričom prinesie 4 jadrá a 8 vlákien so základnou pracovnou frekvenciou 4 GHz. Vyrovnávacia pamäť dosiahne kapacitu 8 MB a ani tentokrát sa maximálny tepelný výkon nezmenil. Ostáva teda na úrovni 95 W. Tento procesor bude ideálnou voľbou pre tých, ktorí si chcú postaviť kvalitnú desktopovú zostavu za málo peňazí.

Intel Core i3-8100: Nižší výkon za dobrú cenu

Do série procesorov Core i3 Coffee Lake pribudne aj tento model, ktorý prinesie 4 jadrá bez viacerých vlákien a pracovnú frekvenciu 3,6 GHz. TPD klesne na hodnotu len 65 W, no nižšie parametre môžeme očakávať aj v iných smeroch. Veľkosť vyrovnávacej pamäte sa zníži na 6 MB a ako už je z označenia tohto čipu zrejmé, nebude vybavený možnosťou pretaktovania. Tieto nové i3-ky sa budú snažiť nových majiteľov lákať nízkou cenovkou, ktorá sa môže pohybovať na hodnote pod 170 €.

zdroj fotografie: Gamer Meld/YouTube

Intel nám tak už o pár dní ponúkne skutočne širokú škálu výkonovo rozdielnych procesorov Intel Core Coffee Lake. Niektoré z nich sa budú pýšiť nadupaným výkonom a vysokou frekvenciou, zatiaľ čo modely nižších kategórií budú lákať najmä cenou. Zároveň bude nový Core i3-8350K odpoveďou pre konkurenčný procesor od AMD. Výbava a výkon jednotlivých vyššie spomínaných kúskov sa síce líšia, no každý z nich prináša vylepšenia v istej oblasti. Viac o procesoroch 8. generácie Coffee Lake sa dozvieme už 21. augusta počas ich premiéry.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]