Vo svete vzniklo nové partnerstvo, ktoré má dopomôcť k tomu, aby sa už onedlho mohli po moriach a oceánoch plaviť prvé autonómne lode.

Spoločnosti Intel a Rolls-Royce spojili svoje sily a oznámili spoločnú dohodu, ktorej cieľom je vybudovať plne autonómne lode. Myšlienka, o ktorej sa hovorí už roky sa tak môže stať skutočnosťou. Aj keď cesta k plnému zavedeniu bude náročná a bude si vyžadovať množstvo úprav a to aj z hľadiska legislatívy, nakoľko autonómne lode sú doteraz neznámym pojmom.

Systém sa už testuje na lodiach v Japonsku

Samotný systém je podobný tomu v autách a skladá sa z niekoľkých kamier a LIDAR radaru, ktorý je neustále pod dohľadom centrálneho programu. Pomocou algoritmov program hľadá prekážky a automaticky posiela posádke výstrahy. Súčasťou dohody medzi Intelom a Rolls-Royce je aj využívanie SSD 3D NAND diskov na ukladanie údajov (ktoré predstavujú  až 1 TB denne) a procesorov Intel Xeon. Ide v podstate o oči a uši lode, ktoré dokážu v reálnom čase zistiť prípadne riziká a upozorniť na ne.

Inteligentný systém dokáže rozoznať v podstate všetky plavidlá a nebezpečné objekty, no hlavne je spoľahlivý aj v zhoršenej viditeľnosti, nakoľko využíva údaje z viacerých zdrojov. Užitočné je to hlavne vo veľmi malých priestoroch alebo v dokoch. V podobných situáciach by kapitána lode musela informovať posádka a tí si nemusia vždy všetko všimnúť.

V súčasnosti sa systém testuje na niekoľkých lodiach v Japonsku (vrátane trajektov), no obe spoločnosti chcú jeho pôsobenie rozšíriť. Dôležitá je hlavne informovanosť o celom systéme a pristúpenie k legislatívnym zmenám. Hovorí sa o tom, že by na takéto lode mohol platiť rovnaký systém ako na autonómne autá, no ani tie zatiaľ nie sú schválené vo väčšine krajín. Vytvoriť by sa tak mohol medzinárodný právny systém, pod ktorý by sa podpísali dané krajiny.

Prvé lode v ostrej prevádzke by sme mali vidieť už o 18 až 24 mesiacov, no zatiaľ len v pobrežných vodách. Oceánske plavby budú musieť počkať do momentu, než sa jednotlivé krajiny dohodnú. Lode s nebezpečným nákladom však pravdepodobne stále budú vyžadovať prítomnosť posádky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP