India je v oblasti vesmírneho prieskumu a raketových technológií pomerne tichým hráčom, napriek tomu však patrí medzi tie najpokrokovejšie krajiny na svete a dosiahla veľké veci. Oveľa väčšie a veľkolepejšie projekty ju však ešte len čakajú a chce získať svoj vlastný SpaceX, informuje Ars Technica.

S pomerne malým rozpočtom dokázala Indická organizácia pre vesmírny výskum skutočné divy a intenzívne sa zaujíma aj o technológiu opakovateľne použiteľných rakiet.

V kombinácii so schopnosťou konštrukcie rakiet, ktoré sú s raketami iných krajín neporovnateľne lacnejšie, má obrovský potenciál stať sa skutočnou kozmickou veľmocou napriek tomu, že sa jedná o pomerne chudobnú krajinu s nízkym HDP na obyvateľa – dokonca aj Slovensko je na tom 10-násobne lepšie.

Prvý krok

Ako v prípade každej krajiny, aj pre Indiu boli začiatky vesmírneho prieskumu ťažké a komplikované. Než sa jej podarilo vyvinúť vlastné rakety, spoliehala sa na pomoc napríklad Sovietskeho zväzu, aj keď história vesmírneho výskumu v Indii siaha do 20-tych rokov 20. storočia, kedy započal výskum ionosféry Zeme.

ISRO

Azda najdôležitejší míľnik vesmírneho programu Indie v takej forme, v akej ho dnes poznáme, prišiel 19. apríla 1975, spomína ISRO. Prvý indický satelit Aryabhata vtedy vyniesla na orbitu Sovietska raketa Kosmos-3M v rámci medzinárodného programu Interkosmos, vyrábaná na území dnešnej Ukrajine, kde produkuje Konštrukčný úrad Južnoje dodnes komponenty aj pre americké rakety Antares.

Pochopiteľne však India nechcela ostať len krajinou, ktorá sa spolieha na väčších hráčov na vesmírnom javisku a snaha o skonštruovanie vlastných rakiet nabrala na intenzite po tom, čo dosiahla vrchol v malých suborbitálnych raketách. Ako primárny ciel si na začiatku krajina stanovila vývoj rakety schopnej vyniesť na nízku obežnú dráhu Zeme náklad s hmotnosťou 35 kg.

SLV – krajinu zaradila k elite
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú