Microsoft si pre svoj Windows 10 pripravuje veľkú aktualizáciu už v máji, kedy pre používateľov sprístupní verziu 1903 s viacerými zásadnými novinkami. Popri iných vylepšeniach sa zmeny dotknú aj ponuky Štart, ktorá bude bežať s vlastným procesom a dostane nové rozloženie dlaždíc. 

Grafické úpravy využijú najmä používatelia v prípade čistej inštalácie Windowsu 10, alebo pri kúpe nového zariadenia, kedy im Štart ponúkne čistejší a jednoduchší dizajn s jedným stĺpcom pre živé dlaždice. Microsoft síce nemení celé prostredie tejto ponuky, no umožní pripnúť a odopnúť vybrané skupiny dlaždíc, informuje Windows Latest.

Čistejší a rýchlejší Štart

Dlaždice ako súčasť ponuky Štart ovplyvňujú celkovú rýchlosť zobrazovania menu, no to sa má s novými zmenami napraviť. Microsoft pritom ponúka niekoľko predinštalovaných aplikácií, ktoré si môžu používatelia ihneď po prvom štarte systému z tohto menu odstrániť. Doň však Microsoft podľa oficiálnych informácií pridá až 2-násobné množstvo predinštalovaných aplikácií. Štart sa prispôsobí aj novému Fluent dizajnu, pričom tlačidlo napájania bude svietiť na oranžovo, ak bude po aktualizácii vyžadovaný reštart systému.

Nenechaj si ujsť
Ďalšia aktualizácia Windowsu je tŕňom v oku používateľov. Počítače sú výrazne pomalšie

Vo verzii Windows 10 1903 sa ponuka Štart dostane aj do samostatného procesu, informuje Bleeping Computer. Toto menu bolo v predchádzajúcich verziách súčasťou Windows Shell a nemalo vlastný proces, čo mohlo viesť hneď k niekoľkým problémom s rýchlosťou. Vďaka presunutiu Štartu do samostatného procesu dôjde k zvýšeniu výkonu pri načítaní funkcií a aplikácií. Proces sa pritom zobrazí aj v Správcovi úloh.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot/Bleeping Computer

V prípade problémov ho bude možné znova zapnúť pomocou StartMenuExperienceHost.exe v priečinku C:\Windows\SystemApps\Microsoft.Windows.StartMenuExperienceHost, informuje Bleeping Computer. Týmto spôsobom bude možné opraviť chyby so Štartom bez toho, aby boli ovplyvnené ďalšie procesy vo Windows Shell, či iné operácie systému. Všetky novinky prinesie Windows 10 1903 už v priebehu mája.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom