Najväčší výrobca nábytku na svete IKEA, respektíve jej holdingová spoločnosť Ingka Group, vyčlenila do roku 2030 neuveriteľné 4 miliardy eur na investície do výroby, uchovávania a distribúcie zelenej energie. Na túto novinku upozornil portál Reuters.

Holdingovej spoločnosti Ingka Group naša planéta ľahostajná nie je. Už niekoľko rokov totiž investuje do produkcie zelenej energie, teda do výstavby veterných a solárnych elektrární. Ako uvádza spoločnosť na svojom webe, aktuálne vlastní a spravuje 547 veterných turbín, 10 solárnych parkov v 15 krajinách a viac ako 935 000 solárnych panelov na strechách obchodov a skladov IKEA, ktoré dokopy produkujú 1,7 GW energie.

NEPREHLIADNI
IKEA končí s predajom veľmi populárnych jednorazových batérií

V uplynulej dekáde do zelenej energie investovali už 2,5 miliardy eur a ďalšie 4 miliardy sú do roku 2030 na ceste. Už teraz spoločnosť generuje viac „zelenej“ energie ako sama spotrebuje. Investícia nepoputuje len do rozširovania solárnych a veterných elektrární, spoločnosť chce vo veľkom investovať aj do nabíjacej infraštruktúry, pochopiteľne na parkoviskách svojich nákupných stredísk a skladov.

IKEA

Generálny riaditeľ Jesper Brodin pre Reuters uviedol, že do budúcna zvažujú investovať aj do možností uchovávania energie, ako aj do výroby vodíkových palív. Zatiaľ však v týchto oblastiach nemajú žiadne jasnejšie plány.

Okrem ekologického hľadiska je produkcia energie ako takej pre spoločnosť veľmi slušným zdrojom príjmu. Za 12 mesiacov do septembra 2020 im ich vlastné elektrárne vygenerovali príjmy v hodnote 280 miliónov eur.

Nie sú to prvé kroky smerom k ekológii

Energetika nie je jediný segment, kde sa IKEA snaží myslieť ekologicky. Koncom minulého roka sme priniesli článok, že IKEA plánuje ukončiť predaj svojich veľmi populárnych jednorázových batérií.

Jednorázové alkalické batérie predstavujú pre spotrebiteľov veľmi lacný a dostupný zdroj energie pre rôzne typy malých spotrebičov. Ak však takejto batérii dôjde šťava, používateľ ju jednoducho vyhodí, v lepšom prípade ju vhodí do kontajnera na recykláciu.

Ikea

Ekologickejším riešením je však používanie nabíjateľných niklových batérií, ktoré IKEA rovnako ponúka pod značkou Ladda. Takéto batérie je možné nabiť aj doma prostredníctvom dostupných nabíjačiek do zásuvky.

V roku 2019 predal gigant okolo 300 miliónov jednorazových batérií na celom svete. Ak by spotrebitelia miesto toho siahli po nabíjateľných batériách Ladda a každú z nich by nabili aspoň 50-krát, hmotnosť vyprodukovaného odpadu by sa znížila o viac ako 5000 ton. Batérie Ladda je pritom možné opätovne nabíjať až 500-krát.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom