Bitcoin je momentálne jedna z najhorúcejších tém vo svete. Je to bublina, alebo revolučná kryptomena? Názory sa rôznia, no isté je, že Bitcoin od svojho vzniku v roku 2009 prešiel už dlhú cestu. Záhada o jeho stvoriteľovi však ostáva.

Satoshi Nakamoto – mysteriózna postava, ktorá stojí za vznikom najznámejšej kryptomeny súčasnosti. Dodnes nikto nevie, kto sa za týmto menom skrýva. Možno to dokonca nie je ani jeden človek, ale tajomná skupina vývojárov, ktorá stojí za revolučným počítačovým kódom. Odhaliť záhadu Satoshi Nakamota sa doteraz nepodarilo, no snažia sa o to mnohí. Zaujímavý zoznam ľudí, s ktorými sa spájal titul „tvorcu Bitcoinu“ priniesol portál Business Insider. Je medzi nimi ten pravý?

Nový zjav na scéne

Meno Satoshi Nakamoto a označenie Bitcoin sa po prvýkrát na internete začali objavovať v priebehu roku 2008. Na internete vtedy niekto zaregistroval doménu bitcoin.org, dva mesiace na to začal do mailových schránok krypto nadšencov prichádzať mail so zaujímavým obsahom. Nachádzal sa v ňom dokument s názvom „Bitcoin: Peer-to-Peer elektronický peňažný systém.“ Jeho tvorca? Satoshi Nakamoto. A záhada bola na svete.

3. januára 2009 sa všetko rozbehlo – 30 tisíc riadkov kódu  kryptomeny Bitcoin sa dostalo do pohybu. Začala ťažba mincí, ktorá bude trvať desiatky rokov. Na konci cyklu bude celkovo vyťažených 21 miliónov mincí. Pri spustení Bitcoinu stála aj prvá reálna osoba nášho príbehu.

Pomáhal pri ťažbe prvých mincí

Ide o herného vývojára Hala Finneyho. Je to jeden z tých ľudí, ktorí dostali mail s prvými informáciami o Bitcoine do svojej schránky. Hal sa rozhodol Nakamotovi pomôcť pri spustení kryptomeny do obehu. Ponúkol sa, že vyťaží prvých 10 mincí z bloku 70.

Časom sa objavili špekulácie, či nie je práve Hal skutočným tvorcom Bitcoinu. On to ale odmietal a naďalej hovoril len o svojej sekundárnej úlohe pri začiatkoch najznámejšej kryptomeny súčastnosti. Finney aj v roku 2013, v jednom zo svojich posledných príspevkov na fóre Bitcoinu, potvrdil, že identita Satoshi Nakamota zostala záhadou aj pre neho.

To už niekoľko rokov trpel na zákerné ochorenie ALS. O pár mesiacov po svojom vyhlásení zomrel, vyťažené Bitcoiny však ešte dlho predtým uložil na offline peňaženku a zahrnul ich do svojho dedičstva. Dúfal pritom, že pre jeho rodinu poskytnú uložené mince nejakú hodnotu. Dnes má jeden Bitcoin cenu presahujúcu 11 000 dolárov.

Nakamoto opustil Bitcoin

Bitcoin od svojho nástupu v roku 2009 postupne naberal na sile. O rok na to ho začali podporovať ako platidlo aj niektorí predajcovia. Ak by si si v tomto období kúpil za Bitcoiny napríklad pizzu, dnes by si si už búchal hlavu o stôl. Spotrebované mince by v súčastnosti mali hodnotu desiatok miliónov dolárov. Dôležité udalosti prebehli aj v roku 2011. Vznikla platforma vo veľkom využívaná pre nelegálny obchod Silk Road, no a Bitcoin scénu opustil aj jej zakladateľ Satoshi Nakamoto.

Teda aspoň to vyplýva z mailov, ktoré si vymenil s jedným z vývojárov Bitcoinu, Mikeom Hernom. Satoshi v správach hovoril o tom, že svoju pozornosť upriamil na iné veci. Vyslovil zároveň presvedčenie, že Bitcoin je v dobrých rukách, pričom konkrétne spomenul meno vývojára Gavina Andresena. Po odchode záhadného Satoshiho zo scény sa špekulácie o jeho identite ešte viac rozhoreli.

Tento Nakamoto nemá s kryptomenami nič

Zrejme doteraz je najznámejší prípad 70 ročného muža s ázijským pôvodom, ktorého médiá začali v roku 2014 spájať s tvorcom Bitcoinu. Meno Dorian S. Nakamoto a významná pozícia v oblasti technológií nahrávali špekuláciám, muž žijúci v Los Angeles však akékoľvek spojenie s kryptomenou dementoval. O Bitcoine údajne prvýkrát počul od novinárov a vydal jasné stanovisko: „Bitcoin som nevytvoril, nevymyslel ani som na ňom nijak nepracoval.“

Zobraziť celú galériu (4)
YouTube / Channel 4 News

Je to Austrálčan?

V roku 2016 na seba upútal pozornosť austrálsky podnikateľ Craig Wright. Tvrdil o sebe, že on je zakladateľ Bitcoinu a plánoval údajne predstaviť aj dôkaz. Rýchlo sa však v komunite objavili pochybnosti a to napriek vyhláseniu Gavina Andresena, ktorý si bol na „98 percent istý,“ že Wright je Satoshi.

Austrálčan však nedokázal pochybnosti rozptýliť a tesne predtým ako mal predstaviť dôkaz o svojej identite cúvol. To sa už ale dostávame k zrejme najvážnejšiemu kandidátovi, ktorý by sa mohol skrývať za prezývkou Satoshi Nakamoto.

Píše ako Satoshi

Ide o experta na kryptomeny, Nicka Szaba. Tento dôležitý člen bitcoinovej komunity bol niekoľkokrát označený za Satoshi Nakamota, on sám to však s pokorou odmieta. Za tvorcu Bitcoinu označili Szaba výskumníci, ktorí skúmali texty od Satoshiho. Zo všetkých „podozrivých“ mal tento krypto expert výrazne najvyššiu mieru jazykových podobností so štýlom záhadného génia, ktorý vytvoril Bitcoin. Szaba a Satoshiho spojil aj portál The New York Times. A aj keď je Nick vážnym kandidátom na postavu tvorcu Bitcoinu, on sám spojenie odmieta.

Dozvieme sa niekedy pravdu?

Postava Satoshi Nakamota tak ostáva stále záhadou. Nie je ním dokonca ani Elon Musk a ktovie, či vôbec niekto zo zoznamu potencionálnych kandidátov, ktorých uvádza Wikipédia. Či sa podarí vôbec niekedy túto záhadu rozlúsknuť, je nejasné, no pokiaľ sa Satoshi Nakamoto neprihlási sám, len ťažko sa toho dočkáme. Možno sa však raz záhadný tvorca Bitcoinu rozhodne vystúpiť zo svojej tajomnej identity.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom