Spoločnosť IBM 20. augusta na svojich stránok informovala o vytvorení svojho doposiaľ najvýkonnejšieho kvantového počítačového systému. Ide o dôležitý míľnik v oblasti kvantovej výpočtovej techniky, ktorú spoločnosť dosiahla využitím sady nových softvérových a hardvérových prvkov.

Počítačový systém s 27 supravodivými qubitmi, ktorý dosahuje takzvaný „kvantový objem“ 64, je aktuálne maximum, ktoré sme v technologickom vývoji dosiahli. Qubit je jednotka kvantovej informácie, s ktorou pracujú kvantové počítače. Je odvodená od bitu, avšak okrem hodnôt 0 a 1 dokáže nadobudnúť obe hodnoty súčasne – tento stav je potom známy ako superpozícia. Princíp superpozície využívajú napríklad aj vedci z Argonského národného laboratória, ktorí pracujú na vytvorení nehacknuteľného internetu.

Celkovým cieľom IBM je dosiahnutie takzvanej „kvantovej nadradenosti“. To je bod, v ktorom môžu byť všetky zložité úlohy a problémy spracované prostredníctvom kvantového počítača oveľa efektívnejšie a lacnejšie než na klasickom počítači. Čím väčší kvantový objem počítač dosahuje, tým je bližšie k dosiahnutiu kvantovej nadradenosti, informoval portál Interestingengineering.

Kvantový objem – QV (Quantum volume) je hodnota, ktorá vyjadruje výkon a počet výskytu chýb v kvantovom počítači. Pri výpočte kvantového objemu sa prihliada na viacero aspektov kvantového počítača, akými sú počet qubitov, chyba meraní či presluchy. Kvantový objem tiež meria dĺžku a zložitosť jednotlivých obvodov. Vyšší kvantový objem znamená lepšie využitie kvantového systému v reálnom svete.

IBM sa zaviazala, že vytvorí najpokročilejší a najvýkonnejší kvantový počítač na svete a svoj záväzok sa snaží naplniť do poslednej bodky. Veď iba v priebehu posledných štyroch rokov vytvorila až 28 kvantových počítačov, pričom 8 z nich bolo vytvorených tento rok.

Spoločnosť sa tiež zaviazala, že aj jej najvýkonnejší kvantový počítačový systém, tak ako aj jeho predchodcovia, bude sprístupnený v rámci siete IBM Q, IBM Cloud a tiež na Qiskit.

V súčasnosti sieť IBM Q, ktorá umožňuje prístup k množstvu prototypov kvantových systémov, využíva 115 klientov z rôznych vládnych organizácií, univerzít či startupov. Celkovo túto sieť využíva viac než 250 000 registrovaných používateľov, ktorí za deň otestujú viac ako 1 miliardu obvodov. Okrem toho spoločnosť IBM pracuje aj na prvom kvantovom počítači pre komerčné účely. Ten však predstavy náročných používateľov dnešných klasických počítačov zatiaľ nespĺňa. Stroj s 20 kvantovými bitmi totiž  ešte nie je ešte vhodný pre veľa aplikácií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom