Spoločnosť IBM 20. augusta na svojich stránok informovala o vytvorení svojho doposiaľ najvýkonnejšieho kvantového počítačového systému. Ide o dôležitý míľnik v oblasti kvantovej výpočtovej techniky, ktorú spoločnosť dosiahla využitím sady nových softvérových a hardvérových prvkov.
Počítačový systém s 27 supravodivými qubitmi, ktorý dosahuje takzvaný „kvantový objem“ 64, je aktuálne maximum, ktoré sme v technologickom vývoji dosiahli. Qubit je jednotka kvantovej informácie, s ktorou pracujú kvantové počítače. Je odvodená od bitu, avšak okrem hodnôt 0 a 1 dokáže nadobudnúť obe hodnoty súčasne – tento stav je potom známy ako superpozícia. Princíp superpozície využívajú napríklad aj vedci z Argonského národného laboratória, ktorí pracujú na vytvorení nehacknuteľného internetu.
Celkovým cieľom IBM je dosiahnutie takzvanej „kvantovej nadradenosti“. To je bod, v ktorom môžu byť všetky zložité úlohy a problémy spracované prostredníctvom kvantového počítača oveľa efektívnejšie a lacnejšie než na klasickom počítači. Čím väčší kvantový objem počítač dosahuje, tým je bližšie k dosiahnutiu kvantovej nadradenosti, informoval portál Interestingengineering.

Kvantový objem – QV (Quantum volume) je hodnota, ktorá vyjadruje výkon a počet výskytu chýb v kvantovom počítači. Pri výpočte kvantového objemu sa prihliada na viacero aspektov kvantového počítača, akými sú počet qubitov, chyba meraní či presluchy. Kvantový objem tiež meria dĺžku a zložitosť jednotlivých obvodov. Vyšší kvantový objem znamená lepšie využitie kvantového systému v reálnom svete.
IBM sa zaviazala, že vytvorí najpokročilejší a najvýkonnejší kvantový počítač na svete a svoj záväzok sa snaží naplniť do poslednej bodky. Veď iba v priebehu posledných štyroch rokov vytvorila až 28 kvantových počítačov, pričom 8 z nich bolo vytvorených tento rok.
Spoločnosť sa tiež zaviazala, že aj jej najvýkonnejší kvantový počítačový systém, tak ako aj jeho predchodcovia, bude sprístupnený v rámci siete IBM Q, IBM Cloud a tiež na Qiskit.
V súčasnosti sieť IBM Q, ktorá umožňuje prístup k množstvu prototypov kvantových systémov, využíva 115 klientov z rôznych vládnych organizácií, univerzít či startupov. Celkovo túto sieť využíva viac než 250 000 registrovaných používateľov, ktorí za deň otestujú viac ako 1 miliardu obvodov. Okrem toho spoločnosť IBM pracuje aj na prvom kvantovom počítači pre komerčné účely. Ten však predstavy náročných používateľov dnešných klasických počítačov zatiaľ nespĺňa. Stroj s 20 kvantovými bitmi totiž ešte nie je ešte vhodný pre veľa aplikácií.
Vesmír a veda

Zrútenie 900-tonového rádioteleskopu Arecibo má možného vinníka, vyšetrovanie odhalilo vážne chyby

Unikátny vesmírny systém. 6 planét krúži okolo svojej hviezdy kurióznym spôsobom

Magický jav. Vedci objavili blesky, ktoré šľahajú opačným smerom, ich správanie je stále plné prekvapení

Kreuje ľudstvo svoju záhubu? Superinteligentnú AI nebudeme vedieť kontrolovať, dokonca ju ani nepochopíme
