Spoločnosť IBM si kladie v oblasti kvantovej výpočtovej techniky tie najvyššie ciele. Už dávno sa pred verejnosťou zaviazala, že bude neustále pracovať na nových, lepších a stabilnejších kvantových počítačoch. Svoje záväzky sa snaží naplniť do poslednej bodky a každý rok prichádza s niekoľkými horúcimi novinkami.

IBM vytvorilo za posledné štyri roky až 28 kvantových počítačov, pričom 8 z nich len tento rok. Spoločnosť však ani v poslednom štvrťroku nespomaľuje a dokonca pridáva na obrátkach.

Ambiciózne plány IBM

Portál Sciencealert informoval o plánoch IBM na nadchádzajúce tri roky. Firma plánuje už budúci rok uviesť do praxe 127-qubitový kvantový systém s názvom IBM Quantum Eagle, v roku 2022 už má mať vytvorený 433-qubitový systém IBM Quantum Osprey, no a o rok neskôr vraj predstaví procesor pracujúci s 1121 qubitmi.

Pre porovnanie, súčasný najvýkonnejší kvantový počítač obsahuje 65-qubitový procesor, o ktorom IBM informovalo iba tento mesiac. V auguste naopak spoločnosť predstavila počítač s 27 supravodivými qubitmi, ktorý dosahuje takzvaný kvantový objem 64, čo bolo maximum, ktoré sme v technologickom vývoji dosiahli.

Connie Zhou, IBM

Qubit predstavuje jednotku kvantovej informácie a na rozdiel od bitu môže nadobúdať okrem hodnôt 0 a 1 aj obe hodnoty súčasne, pričom tento stav je potom známy ako superpozícia.

IBM na svojich stránkach informovalo najmä o najväčšom pláne, ktorým je zostrojenie 1121-qubitového procesora do roku 2023. Hoci na dosiahnutie úplnej kvantovej nadradenosti, teda bodu, kedy kvantový počítač pracuje oveľa efektívnejšie než superpočítače, potrebuje kvantový počítač pracovať s približne miliónom qubitov, ide zo strany IBM o ambiciózny cieľ.

Plánovaný pokrok spoločnosti IBM v kvantových technológiách. StoryTK, IBM

Spoločnosť pracuje aj na novom chladiacom systéme

Spoločnosť tiež vo svojom príspevku poznamenala, že pracuje na novom chladiacom systéme s názvom Goldeneye, špeciálne určenom pre kvantové počítače. Táto „superchladnička“ s výškou približne 3 metre a šírkou 1,8 metra je navrhnutá, aby dokázala v budúcnosti chladiť aj spomínaný počítač s miliónom qubitov.

Dôležitú úlohu v oblasti kvantovej techniky zohráva práve chladiaci systém, keďže ten sa vo veľkej miere podieľa na stabilite jednotlivých qubitov. V súčasnosti dokážu vedci udržať qubity stabilné iba niekoľko milisekúnd, nakoľko kvantové technológie sú mimoriadne citlivé na rôzne druhy rušenia. To, že vedci z MIT objavili nový problém pre stabilitu kvantových počítačov, určite IBM na ceste za kvalitnejšími zariadeniami nepoteší.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP