Hyundai Construction Equipment odhalil svoju horúcu novinku. Ide o plne elektrický mini bager HX19e, ktorý sa stáva historicky prvým sériovo vyrábaným batériovým strojom tejto juhokórejskej značky. Výroba tohto modelu sa má rozbehnúť už v apríli a Hyundai týmto krokom vstupuje do novej éry ekologickej techniky, píše o stroji Electrek.

Lepší výkon ako pri naftovej verzii

HX19e bude dostupný v dvoch verziách podľa kapacity batérie – zákazníci si môžu vybrať medzi 32 kWh a 40 kWh lítium-iónovým akumulátorom. Ten silnejší variant pritom podľa údajov výrobcu poskytuje až 6 hodín a 40 minút nepretržitej práce na jedno nabitie, čo by malo postačiť na celú bežnú pracovnú smenu – najmä pri možnosti rýchleho dobitia počas prestávok.

O pohon sa stará 13 kW elektromotor, čo predstavuje približne 17,5 konských síl, ktorý napája otvorený hydraulický systém. Hyundai tvrdí, že výkon tohto systému na stavbe je minimálne porovnateľný, ak nie lepší, než pri jeho naftovej verzii HX19A. Výkonnostné parametre tomu dávajú za pravdu – bager ponúka rovnakú silu trhania lyžice na úrovni 16 kN a mierne vyššiu silu trhania výložníka 9,4 kN.

hyundai bager
Hyundai-ce

Z pohľadu funkčného dosahu dokáže HX19e kopať do hĺbky 2,3 metra a maximálny dosah ramena je 3,9 metra, čo z neho robí ideálneho pomocníka pre mestské a menšie stavebné projekty, kde je potrebná presnosť, tichá prevádzka a bezemisná technika.

Inovatívny spôsob nabíjania

Hyundai pripravuje HX19e s jednoduchou konfiguráciou – zákazníci si môžu zvoliť medzi otvorenou kabínou alebo uzavretou verziou, a medzi dvoma kapacitami batérií. V štandarde však dostanú nadštandardnú výbavu – bezpečnostné ventily na hlavnom ramene, výložníku aj radlici, dvojcestné hydraulické rozvody pre použitie rôznych nadstavcov, hydrauliku pre rýchloupínač, LED osvetlenie na výložníku, výstražné majáky, MP3 rádio s USB pripojením a pohodlné sedadlo s mechanickým odpružením.

Zaujímavosťou je aj spôsob nabíjania – HX19e používa klasické automobilové nabíjacie porty, čo znamená, že sa dá bez problémov dobíjať na existujúcej infraštruktúre vo firemných depách alebo na verejných nabíjacích staniciach, podobne ako elektrické autá.

Podrobnejšie technické špecifikácie, rozmery a ceny by mal Hyundai zverejniť počas veľtrhu bauma, kde sa očakáva aj oficiálne predstavenie stroja širokej verejnosti. HX19e tak zatiaľ pôsobí ako sľubná voľba pre firmy, ktoré chcú znížiť emisie, hluk na stavbách a zároveň si zachovať plný pracovný výkon.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP