Spoločnosť Hyundai odhalila nový model svojej vlajkovej lode v segmente SUV, ktorým je známy Santa Fe. Vyznačuje sa robustným a vycibreným dizajnom a po prvý raz je k dispozícii aj s hybridným aj plug-in hybridným pohonom. Automobilka o tom informovala prostredníctvom tlačovej správy.

Výrazný dizajn a nové elektrifikované pohonné jednotky

Hyundai zverejnil prvé fotografie a videá už štvrtej generácie modelu Santa Fe. Vlajková loď SUV automobilov značky prináša množstvo prémiových prvkov a nové hybridné a plug-in hybridné pohonné ústrojenstvo. Nové Santa Fe je tiež prvým modelom značky Hyundai v Európe, ktorý bude využívať novú konštrukčnú platformu tretej generácie.

Dizajn karosérie nového modelu Santa Fe kombinuje robustný vzhľad so sofistikovanosťou. Predná časť na prvý pohľad upúta charakteristickou širokou maskou chladiča, ktorú lemujú predné svetlomety. Unikátnym prvkom sú denné LED svetlá v tvare písmena T, ktoré vytvárajú nezameniteľnú svetelnú grafiku a súčasne fungujú aj ako smerové svetlá. Zadné svetlá sú navzájom prepojené reflexným pásom červeného odrazového skla.

V spodnej časti nárazníka robustný nájazdový štít lemuje spodný otvor na vstup chladiaceho vzduchu. Nechýbajú vertikálne otvory na vstup vzduchu k predným kolesám na krajoch nárazníka, ktoré zlepšujú aerodynamickú efektivitu a vizuálne umocňujú dojem robustnosti prednej časti karosérie.

Výrazný charakter nového modelu Santa Fe podporujú aj široké obklady lemov blatníkov a disky kolies z ľahkej zliatiny s novým dizajnom a s veľkosťou až do 20 palcov.

Veľkých zmien sa dočkal aj interiér nového Santa Fe, ktorý poskytuje viac priestoru a vyšší komfort. Technológiám dominuje dotykový displej systému infotainmentu s uhlopriečkou 10,25 palca. Modernizáciu interiéru dopĺňa aj nová digitálna prístrojová doska s uhlopriečkou 12,3 palca.

Splývajúca stredová konzola je vybavená tlačidlami elektronického ovládania automatickej prevodovky (shift-by-wire) a obsahuje aj nový prepínač jazdných režimov Terrain Mode v podobe pohodlného otočného gombíka.

Hybridný aj plug-in hybridný pohon

Nadväzujúc na európsku popularitu modelov Kona Electric a Kona Hybrid Hyundai rozširuje ponuku elektrifikovaných pohonov aj do svojej vlajkovej lode SUV v Európe. Santa Fe je prvým modelom značky v Európe, ktorý sa bude predávať s novými pohonnými agregátmi Smartstream hybrid a plug-in hybrid. Podrobnosti o ponuke motorov budú zverejnené v blízkej budúcnosti.

Nová platforma pre vyššiu výkonnosť a bezpečnosť

Automobil je tiež celosvetovo prvým SUV Hyundai využívajúcim úplne novú platformu tretej generácie, ktorá prináša výrazné zlepšenia v oblasti výkonnosti, jazdných vlastností, spotreby paliva a bezpečnosti. Vďaka sústave aerodynamických regulačných prvkov nová platforma zlepšuje prúdenie vzduchu cez motorový priestor a zabezpečuje lepší odvod tepla, čo zvyšuje aerodynamickú stabilitu spodnej časti vozidla.

Dynamickú stabilitu zlepšuje nižšie uloženie ťažkých komponentov v platforme, vytvárajúce nižšie ťažisko. Zdokonalená aerodynamika celej karosérie znižuje odpor vzduchu a tým prispieva k zníženiu spotreby paliva a k zlepšeniu výkonnosti a jazdných vlastností.

Prečítaj si tiež
Hyundai pracuje na partnerstve so Samsungom. Jeho batérie majú voči konkurencii kľúčovú výhodu

Čapy riadenia sú posunuté bližšie ku stredu predných kolies, čo zabezpečuje agilnejšie jazdné vlastnosti. Zosilnené tlmiace materiály a špeciálne konštrukčné riešenia znižujú prenos hluku a vibrácií do kabíny posádky.

Platforma prináša aj výrazné zvýšenie pasívnej bezpečnosti. Vďaka štruktúram s viacnásobnými dráhami prenosu síl, tepelnému tvárneniu dielov skeletu karosérie a použitiu ocele ultra vysokej pevnosti nová karoséria lepšie absorbuje energiu nárazu pri nehode a minimalizuje pri deformáciu kabíny posádky.

Nový Hyundai Santa Fe sa začne predávať v Európe v poslednom štvrťroku 2020 a výrobca bude postupne zverejňovať ďalšie informácie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom