Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Betelgeuse sa opäť stala stredobodom pozornosti. Nie je tomu tak dávno, keď si táto hviezda, ktorá je jedna z najjasnejších na nočnej oblohe, vyslúžila pozornosť celej obce astronómov. Betelgeuse sa totiž začiatkom roka správala, akoby z nej mala vzniknúť supernova, čo nepochybne vyvolalo obrovský rozruch.

O pár týždňov neskôr sa však už jas, v tom období najdiskutovanejšej hviezdy, stabilizoval, no jej osud bol naďalej nejasný. Netrvalo dlho a vedci objasnili jej atypické správanie a vyvrátili špekulácie, že hviezda sa blíži ku koncu svojho životného cyklu. Za všetko vraj mohlo obrovské množstvo extrémne horúceho materiálu, nachádzajúceho sa v okolí, ktorý postupne ochladol a zmenil sa na oblak prachu.

Pohľad na to, ako oblak prachu spôsobil zoslabenie svietivosti hviezdy Betelgeuze. NASA, ESA - (Space Telescope Science Institute).

Betelgeuse bola znovu premeraná

V súčasnosti však vyšla vďaka medzinárodnému tímu vedcov vedených univerzitou ANU (Australian National University) na svetlo sveta nová štúdia, ktorá znova mení celkový pohľad na túto udalosť a rovnako aj na samotnú hviezdu.

Štúdia bola publikovaná v žurnále The Astrophysical Journal a pojednáva o nových odhadoch veľkosti a vzdialenosti tejto gigantickej hviezdy, o téme informoval Sciencealert. Je však táto hviezda skutočne tak gigantická ako si myslíme? Podľa uvedenej štúdie to tak vôbec nemusí byť.

Skutočná veľkosť Betelgeuse je tak trochu záhadou už od roku 1920, kedy sa vedci pokúsili zmerať jej skutočnú veľkosť na základe vtedy odhadovanej vzdialenosti (180 svetelných rokov) a pomocou šírky hviezdneho svetla prichádzajúceho z tejto hviezdy. Verilo sa, že Betelgeuse má priemer zhruba dva a pol násobku vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom.

Odvtedy sa však uskutočnilo viacero meraní, ktoré tie staré upravili. Novšie štúdie a merania naznačili, že sa by tento červený supergigant mohol nachádzať vo vzdialenosti 724 svetelných rokov a jeho veľkosť by mala byť približne taká veľká ako je obežná dráha Jupitera – teda o niečo viac ako 1300-násobok priemeru Slnka.

Teraz to však vyzerá, že aj tieto rozmery budeme musieť prepísať, pretože hore uvedená štúdia naznačuje, že Betelgeuse sa nachádza „iba“ 530 svetelných rokov od Zeme a jej veľkosť je 750-násobok priemeru Slnka, upozornil portál Phys.

Čo nové sme sa ešte o Betelgeuse dozvedeli?

Okrem korekcie veľkosti a vzdialenosti sa tím vedcov vrátil aj k nedávnym udalostiam, ktoré hviezdu sprevádzali. Len pre pripomenutie – hviezda viackrát stratila značnú časť svojho pôvodného jasu. Jedna z udalostí (tá väčšia, ktorá spôsobila väčšiu stratu) bola objasnená mrakom prachu, ale tú menšiu sa podarilo objasniť až teraz. „Zistili sme, že druhá menšia udalosť bola pravdepodobne spôsobená pulzáciami hviezdy“ vysvetľuje astrofyzička Meridith Joyce.

Pulzácie hviezdy vznikajú zvyčajne v dôsledku prúdenia tlakových vĺn v jej vnútri. Okrem toho vedci zistili, že v súčasnosti v jej jadre stále dochádza k horeniu hélia, čo znamená, že tak skoro určite nevybuchne a máme pred sebou ešte zhruba 100 000 rokov na jej pozorovanie.

Ak by však aj došlo k výbuchu v relatívne krátkom čase, na Zemi by nám nič nehrozilo, čo by sa však mohlo stať, ak by sa hviezda nachádzala napríklad vo vzdialenosti 65 svetelných rokov, sa určite dozvieš na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú