Len pred pár dňami sme priniesli informáciu, podľa ktorej hviezda Beletgeuse zaznamenala veľké zmeny na svojom povrchu. V dôsledku toho je jej súčasný jas na úrovni 38 %, čo ju vyradilo z desiatky najjasnejších hviezd na oblohe, do ktorej len donedávna patrila.

Portál Cnet ale prišiel so správou, ktorá celú situáciu upravuje. Znižovanie jasu hviezdy sa podľa najnovších pozorovaní zastavilo a za posledných 10 je stabilná v jasnosti. Síce sa nevylučuje, že by k avizovanej supernove mohlo dôjsť, no v najbližších rokoch sa tak zrejme nestane. Horizont výbuchu je totiž stanovený na 100 000 rokov. Hypoteticky sa tak môže stať aj zajtra, no je to viac než nepravedepodobné.

Odpovede poskytnú najbližšie týždne

Síce sa pred pár dňami zdalo, že by k supernove mohlo dôjsť, no najnovšie zistenie sú v tomto smere opatrné. Záhadná hviezda totiž svoj jas stabilizovala a nie je vylúčené, že sa znova bude rozjasňovať. Jedno z vysvetlení je totiž aj možnosť výskytu cyklov, ktoré spôsobujú kolísanie jasu. Taktiež nie je vylúčené, že zníženie jasu mohli spôsobiť aj mračná prachu, kvôli ktorým sa pre nás hviezda zdala slabšie viditeľná. Koniec koncov, je od nás vzdialená 640 svetelných rokov.

ESO/ Digitized Sky Survey 2/ Wikimedia Commons

Čo sa v súčanosti deje tak zatiaľ nemá vysvetlenie. Vie sa len, že hviezda je posledných 10 dní stabilizovaná. Jej explózia sa tak v najbližšej dobe neočakáva. Odpovede by mohli poskytnúť až najbližšie týždne, ktoré ukážu, či je hviezda na konci cyklu, ktorý predstavuje 14 mesiacov.

Ak po tomto nastane jej opätovné zvyšovanie jasu, tak sa tým potvrdia teórie o existencii cyklov. Záhadou však bude, ak sa tak nestane. Vedci by tak stále pred hádankou, na ktorú zatiaľ nemajú odpoveď. Na teraz však osud hviezdy ostáva naďalej nejasný.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú