Humanoidný robot, ktorý pred časom zaplnil titulné strany takmer všetkých magazínov sveta, čelí silnej kritike. Doposiaľ už stihol získať nielen občianstvo, ale zároveň prehlásil, že zničí ľudstvo a založí si vlastnú rodinu. Sophia svojimi schopnosťami ohromila mnohých, no riaditeľ výskumu umelej inteligencie vo Facebooku si pri jej kritizovaní nedával servítku pred ústa.

Vedci a milovníci najmodernejších technológií už dlhé roky snívajú o vytvorení humanoidného robota, ktorý by sa svojimi vlastnosťami a schopnosťami čo najviac približoval nám ľuďom. V minulom roku tak prišla na svet Sophia, ktorá sa ihneď po predstavení stala miláčikom publika. Medzi jej hlavné prednosti patrí konverzácia s ľuďmi či vytváranie predstáv o budúcnosti, pričom využíva umelú inteligenciu. Tento prvý humanoidný robot sa však teraz stal terčom kritiky Yanna LeCuna, ktorý vedie výskum umelej inteligencie vo Facebooku. Vo svojom vyjadrení na adresu tejto „hovadiny“, ako on sám Sophiu nazval, nešetril ani ďalšími urážlivými výrazmi.

Jedna urážka za druhou

Vo svojom tweete totiž tohto humanoidného robota označil aj ako „Potemkinovú umelú inteligenciu“, ale aj ako „Čarodejnicu zo sveta umelej inteligencie Oz“. Aby toho nebolo málo, Yann LeCun dokonca „naložil“ aj portálu Tech Insider, ktorý označil za „spolupáchateľa pri tomto podvode“. Svojimi prehnanými reakciami na adresu Sophie chcel zrejme naznačiť, že jej schopnosti nie sú na úrovni plnohodnotného humanoida. Miesto toho má podľa neho ísť len o chatbota, ktorý nemá poňatia o tom, čo vôbec robí.

Kritiku tohto vysokopostaveného pracovníka Facebooku si nemohol nevšimnúť ani samotný tvorca Sophie, Ben Goertzel. On sám však nikdy netvrdil, že jeho výtvor má inteligenciu rovnakú alebo približnú tej ľudskej. CEO spoločnosti SingularyNET o Sophii prezradil, že ide len o robota vyzerajúceho ako človek, ktorý dokáže svoje programy prispôsobiť rôznym situáciám. Pri rozličných príležitostiach a počas komunikácie s ľuďmi má Sophia fungovať na špecifických softvérových programoch, ktoré sú prispôsobené typu konverzácie. Rozdielnu diskusiu tak bude mať humanoidný robot s novinármi a napríklad s prezidentom Spojených štátov.

Odvážne tvrdenia neostali bez odozvy

Ben Goertzel si navyše myslí, že mu jeho Sophiu riaditeľ výskumu umelej inteligencie vo Facebooku len závidí. Útok na jeho robota tak neostal bez odozvy. Vo svojom vyjadrení totiž povedal, že táto najväčšia sociálna sieť sveta „zhromažďuje osobné údaje používateľov a využíva strojové učenie, aby šírila falošné novinky, ktoré mali viesť k zvoleniu Donalda Trumpa za prezidenta USA.“ Zároveň poznamenal, že Sophia má ďaleko od ľudskej inteligencie, pretože tú sa do robota ešte nikomu nepodarilo implementovať. Jeho humanoid je tak niečim, na čom nepracuje ani Facebook, ale ani Google.

robot Sofia
Zobraziť celú galériu (0)
Hanson Robotics / SophiaBot.com

Nenechaj si ujsť
Prvý Humanoidný robot Sophia sa paradoxne rozhodol bojovať za ženské práva v Saudskej Arábii

Negatívne reakcie okolia a konkurencie sú tak zrejme len výplodom ich závisti, ktorá je dôvodom na takúto kritiku, akú proti Sophii vzniesol Yann LeCun. Ten svoju prácu vo Facebooku považuje za „pravý“ spôsob vývoja umelej inteligencie a ostatné spôsoby jej využitia sú podľa neho nereálne. Sophia možno nie je plnohodnotným humanoidom s dokonalým ľudským zmýšľaním, no predstavuje novú éru pokroku v oblasti vývoja umelej inteligencie a jej využitia v robotoch. Nie je teda ničím nezvyčajným, že takémuto „stvoreniu“ venuje verejnosť toľko pozornosti a konkurencia zasa chŕli kritiku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom