Výber toho, v čom sa dá pri súčasnom vývoji technológií prekvapiť, sa kvôli rapídnemu tempu s predstavovaním nových vlajkových smartfónov zúžil. Ešte na konci minulého roka to pritom vyzeralo, že každý týždeň nás čaká niečo nové. Tempo sa nateraz spomalilo a doplatiť na to mohol aj nový Huawei P30 Pro. Z vlastných skúseností však hovorím, že sa tak nestalo.

Najväčší problém pre P30 Pro číhal vo vlastných radoch. V porovnaní so staršou vlajkovou loďou Mate 20 Pro hrozilo, že tá nová vyzerať málo inovatívne. Zaoblený OLED displej, snímač odtlačkov prstov pod displejom, vodeodolná konštrukcia, rýchle nabíjanie, efektné gradientné sfarbenie či pokročilá umelá inteligencia a 7 nm procesor Kirin 980. Okrem toho, vzadu primárny snímač s rozlíšením 40 MPx, širokouhlý 20 MPx fotoaparát aj 8 MPx telefoto objektív. Všetko sme to videli už pred pol rokom v Londýne.

Pavol Lupták/FonTech

Pridanie špeciálneho svetelného ToF senzoru, lepšie spracovanie fotografií a videí, či detailnejšia predná kamera u P30 Pro nemuseli v porovnaní s Mate 20 Pro stačiť. Navyše, na všetko číha Samsung, ktorý má mnohé vymenované funkcie vo vlastnom prevedení na smartfóne Galaxy S10+. Značky ako OnePlus či Xiaomi sa zas z pokročilých funkcií snažia vybrať to najlepšie a najekonomickejšie, a ponúknuť ich za lepšiu cenu. No a potom je tu Apple so svojou konzistentnosťou a precíznosťou.

Konkurencie, ktorej Huawei čelí, je veľa

Modelu P30 Pro po prihliadnutí na tieto faktory celkom reálne hrozilo, že bude na trhu málo výrazný. Na základe mojich prvých skúseností s týmto smartfónom však môžem povedať, že sa tak nestalo. Huawei aj pri novej vlajkovej lodi našiel svoj tromf. Našiel ho pritom tam, kde to na trhu vyzeralo celkom beznádejne.

Telefoto snímače majú na smartfónovom trhu pomerne krátku minulosť. V roku 2017 ich v mobiloch začal presadzovať Apple, a to s modelom iPhone 7 Plus. Trh sa chytil, prišli ďalší. Medzi nimi OnePlus s modelom OnePlus 5 a aj Samsung s Galaxy Note 8. Možností je dnes viac a viac, no telefoto snímače sa vo svojej funkčnosti kdesi zasekli.

FonTech

Problém je ten, že odhliadnuc od funkcie pri zaznamenávaní hĺbky poľa, telefoto snímače nezaujali tým, na čo mali byť podľa názvu primárne určené. Dvojnásobný zoom je jednoducho príliš málo na to, aby používatelia obetovali kvalitu svojich fotografií pre malé priblíženie objektu.

Špecifikácie teleobjektívov sú totiž zväčša výrazne slabšie ako hlavných fotoaparátov. Majú horšiu svetelnosť a často aj významne nižšie rozlíšenie. Z toho vyplývajú aj horšie snímky. Označenie bezstratový zoom preto môže mnohých mýliť. Neznamená ponechanie kvalít hlavného snímača, ale to, že snímka je vytvorená samostatným objektívom a nejde o orez z detailnejšej fotografie.

Dávid Igaz / FonTech

Problém v strate kvality oproti primárnemu fotoaparátu by nemusel byť až taký problém, keby ho vyvažoval prínos samotného priblíženia. Lenže presne na to je dvojnásobný zoom jednoducho málo. Výstup, ktorý používateľ pri dvojnásobnom priblížení dostane, nestačí. Z teleobjektívov sa preto skôr stali špecialisti na bokeh efekt. Malý zoom používateľov nikdy nijak extra nepriťahoval a dostal sa do šedej zóny výbavy smartfónov. Výrobcovia ho tam dávali, používatelia ho nepoužívali.

Lenže potom prišiel Huawei

Už len z princípu tenkej konštrukcie smartfónov sa zdalo, že telefoto objektívy sa na smartfónoch už veľmi dopredu neposunú. Zmestiť objemnejšiu optiku do malého tela telefónov sa zdalo ako nepriechodná úloha.

Pavol Lupták/FonTech

Celú hru minulý rok oživil čínsky výrobca. Ten v modeli P20 Pro priniesol telefoto objektív s trojnásobným optickým a päťnásobným hybridným zoomom. V reči jednoduchej matematiky: tri je viac ako dva, sa teleobjektívy pohli zo svojej štartovacej línie. A aj keď sa to môže zdať ako malý rozdiel, všetko to začalo dávať väčší zmysel. A dielo bolo dokonané tento pondelok.

26. marca Huawei v novom smartfóne P30 Pro predstavil teleobjektív s 5-násobným optickým priblížením a 10-násobným hybridným zoom. Ich kvalita je aj vďaka využitiu umelej inteligencie konečne na takej úrovni, že plne vyvažujú nedostatky hardvérovo slabšieho teleobjektívu oproti hlavnému snímaču. Zoom sa týmto dňom stal plnohodnotný členom fotovýbavy na smartfónoch.

Teda zatiaľ len na novom vlajkovom modeli Huawei, pretože ktovie koľko takýto kúsok zaberie ostatným. Konečne je však možné zoom v smartfóne skutočne využiť na zachytenie scén, ktoré majú väčšiu pridanú hodnotu ako by bolo v určitých prípadoch možné dosiahnuť primárnym fotoaparátom.

Jednotlivé možnosti priblíženia od širokouhlého fotoaparátu 0,6-násobný zoom až po maximum 50x digitálny zoom:

Hovorím to na základe prvých troch dní, ktoré som s P30 Pro strávil a na základe prvých fotografií s využitím teleobjektívu, ktoré som s ním zachytil. Mnohé si nechám na plnohodnotnú recenziu, ale prvé výsledky jasné ukazujú, že to funguje.

[twenty20 img1=“159851″ img2=“159850″ offset=“0.5″ before=“širokouhlý obejktív P30 Pro“ after=“5-násobné priblíženie P30 Pro“]

[twenty20 img1=“159854″ img2=“159855″ offset=“0.5″ before=“širokouhlý obejktív P30 Pro“ after=“5-násobné priblíženie P30 Pro“]

Či to bude úplne stačiť na zdolanie konkurentov ako Samsung Galaxy S10+ je ešte predčasné hovoriť, ale záverečný odkaz tejto správy je jasný. Huawei dokázal nájsť miesto, kde sa jeho vlajkový model plne odlišuje od všetkých ostatných. Svoj tromf pritom našiel pri funkcii, ktorá bola zdanlivo odkázaná na nezáujem a stagnáciu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú